btbilgi

Eğer hafta sonu tatili için en uygun evi seçerken sadece fotoğraflar yeterli gelmiyorsa, siz seyahatçilere güzel bir haber. Airbnb sizleri düşünüyor ve kiralama sistemin sanal verçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gezintilerini dahil etmeye hazırlanıyor. Misafirlere, konut sahiplerine ve yerel topluluklara daha iyi bir hizmet verebilmek amacı güden Airbnb, kiracılara bakılan evin tüm potansiyelini sanal dünyada sunmak niyetinde.

Bu iki yöntem birbirinin yerine değil, beraber farklı aşamalarda kullanılacak. Sanal gerçeklik gezintileri sayesinde daha ev kiralama noktasında evi sanal olarak gezebileceksiniz. Bu aşamada 360 derece çekilmiş foto ve videolar kullanılacak. Seçip kiraladığınız eve gittiğinizde ise, artırılmış gerçeklik ile konaklama deneyiminizi zenginleştirecek bir dizi özellik sizi bekliyor olacak. Mesela evin içinde neyin nerede olduğu bigisine, önemli konaklama uyarılarına veya farklı dildeki kullanım kılavuzlarına AR gözlükleri üzerinden erişmek mümkün olabilir.

Airbnb sanal gerçeklik ile ev kiralama özelliğini hazırlıyor

Airbnb konu ile ilgili yaptığı resmi açıklamada VR ve AR hizmetlerinin erken aşamalarında olduğunu belirtiyor. Firma bu haberden önce, ‘Design Miami / 2017’ etkinliğinde tasarımcı ikili ‘Muller van Severen’ ile bu konsepte işaret eden bir ortak çalışma hazırlamış. İkilinin Belçika, Ghent’deki evlerinin oturma odası Miami’de birebir kopyalanmış. Sadece oda değil, içindeki herşeyin tek tek kopyası yapılmış ve ziyaretçilere interaktif yönlendirmeler ile gezmeye açılmış. Bu sergi sırasında ikilnin Ghent’deki evi de Airbnb’de geçici bir süre kiralama amaçlı, günlüğü 200 Euro’ya listelenmiş.

Firma bu yeni özelliklerin ne zaman devreye gireceğini belirtmemiş. Ama uygulamaya ve platforma eklenen her yeni özelliğin deneme süreçlerinden geçmesi gerektiğini düşünürsek, yakın gelecekte yeni haberler almayı bekleyebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.