btbilgi

Artık yetişkinler de akıllı telefon ve elektronik cihaz kullanımında gençleri aratmıyor. Bunun en dikkat çekici olduğu ülke de, en gelişmiş akıllı telefon pazarlarından biri olan ABD. Deloitte’in 2017 Küresel Mobil Tüketici Anketi’nin ABD’ye yönelik araştırması, 55-75 yaş kategorisindeki tüketicilerin akıllı telefona sahip olma oranlarında son iki yılın en yüksek büyüme artışını sergilediğini gösteriyor.

ABD’deki mobil dünyayı hedef alan ve bu yıl yedincisi yapılan araştırma, 18-75 yaş aralığındaki altı farklı yaş grubunda yer alan 2 bin katılımcıdan toplanan veriler doğrultusunda oluşturulmuş. Araştırmada 55-75 yaş kategorisinde akıllı telefonların kullanım oranı, üç yıllık ortalama büyüme göstergelerine göre yüzde 7,91 seviyesinde. 45-54 yaş tüketicilerinde bu oran yüzde 7,88. Belli bir doygunluğun gözlemlendiği 18-24 yaş grubu tüketicilerde ise büyüme oranı sadece yüzde 1,40. Tüm yaş gruplarında akıllı telefona sahip olma oranındaki toplam büyüme ise yüzde 5,42’ye ulaşmış.

ABD’deki en genç nüfusun yüzde 93’ü ve en yaşlı nüfusun yüzde 67’si artık bir akıllı telefona sahip. Toplama bakıldığında 18-75 yaşları arasındaki tüketicilerin yüzde 82’si bir akıllı telefona sahip. Tablet kullanım oranı ise dört yıl öncesinde yüzde 31 iken, şimdi ikiye katlanmış durumda. Araştırmaya göre 34 yaşına kadar olan kullanıcıların yaklaşık dörtte üçü, telefonlarını ‘kesinlikle’ veya ‘muhtemelen’ çok fazla kullandıklarını düşünüyorlar. Kullanıcıların yüzde 47’si bunu azaltmak için cihazlarını ceplerinde veya çantalarında tutmaya çalıştıklarını ve bildirimleri kapattıklarını ifade etmiş.

Genel olarak, Amerikalıların son üç yılda cep telefonlarını günde ortalama 47 kez kontrol ettikleri tespit edildi. Burada ortalamayı yükselten 18-24 yaş grubu, bu gençler günde 86 defa telefonunu kontrol ediyor. Anketin belirttiğine göre 264 milyon adet ABD’li akıllı telefon kullanıcısı, bir günde toplam 12 milyar kez telefonlarına bakıyor. Kullanıcıların yüzde 89’u uyandıktan sonra bir saat içerisinde telefonlarına bakarken, yüzde 81’i de uyumadan önceki bir saat içerisinde bu işlemi gerçekleştiriyor.

Ne olursa olsun her yaştan tüketiciler akıllı telefon bağımlısı denilebilir. Araştırma tüketicilerin yaklaşık üçte ikisinin akıllı telefonlarını iki yıl içinde yükseltmeyi hedeflediklerini ortaya koyuyor. Bu da her zaman bağlantılı bir yaşam deneyimi aracılığı ile tüketim toplumunun nasıl körüklendiğine güzel bir örnek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.