btbilgi

Elektrik ile beslenen tüm cihazlar, araçlar ve teknolojiler için batarya en önemli parçalardan biri. Bu da neredeyse günlük hayatta kullandığımız, çevremizdeki tüm aletler anlamına gelmekte. Batarya fiyatları son 20 yıldır düzenli şekilde düşmekte. Buna sebep olarak teknolojinin ilerlemesi ve üretimin artması verilebilir. Özellikle de lityum-iyon teknolojisinin hızla olgunlaşması, 2010-2016 arasında batarya fiyatlarının her sene ortalama yüzde 20 düşmesini sağlamış durumda.

Bloomberg New Energy Finance’in (BNEF) yaptığı bir araştırmada ortaya çıkarılan bulgular, yakın gelecekte özellikle elektrikli otomobillerin bu fiyat düşüşlerinden olumlu etkileneceğini göstermekte. Halen lityum-iyon bataryalar kilowatt/saat (kWh) başına 209 dolar fiyatla satılmakta. Araştırmada bu fiyatın 2010 yılında 1.000 dolar olduğuna işaret edilmekte. 2025 yılına gelindiğinde bu fiyatın 100 doların altına ineceği öngörülüyor. Sadece 2014-2015 döneminde bile bu rakam yüzde 35 düşüş göstermiş durumda.

Lityum-iyon batarya fiyatları her sene yüzde 20 düşüyor

Halen benzinlilere/dizellere denk güçte elektrikli ve hibrit otomobil modellerinin maliyetleri, karşılaştırmalı olarak sıvı yakıtlı modellere göre pahalı bulunmakta. Bunun ana nedeniise batarya paketlerinin elektrikli arabaların en pahalı parçası olması. Fakat bu durum hızla değişiyor. Tesla’nın batarya fiyatları, birkaç sene önce kWh başına 400 dolar civarındaydı. 2016’da açıklanan resmi rakamlara göre ise fiyatlar kWh başına 190 dolar civarına düşmüştü. Clean Technica sitesi şu anda bu rakamın 150 dolar civarında olabileceğini tahmin ediyor.

Benzer şekilde LG Chem firmasının lityum-iyon batarya hücreleri da kWh başına 145 dolar civarında. Bu da bir batarya paketini yaklaşık 190 dolara getirmekte. BNEF raporuna bakılırsa, bu fiyatların 2025 civarında 100 dolara düşmesi, elektrikli otomobillerin dünya çapında toplu şekilde kabul edileceğine dair bir dönüm noktası teşkil edecek. Batarya fiyatlarının düşmesi sadece elektrikli otomobillere değil, enerji depolama sistemlerine ve dev depo tesislerine de çok yarayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.