btbilgi

Kasım ayında İngiltere’de çok özel bir kitlasel fonlama platformu devreye girdi. Normalde alıştığımız kitlesel fonlama siteleri ya size yenilikçi bir ürün için önsipariş fırsatı veya bir sanat projesini destekleme imkanı verir. Sözkonusu olan yeni bir ürünse, bir nevi kumar oynuyor sayılabilirsiniz bile. Çünkü kampanya sahibi katılımcılardan para toplayıp, vaat edilen ürünü hiç hayata geçiremeyebilir. Ama Beam (Be Amazing) isimli yeni platform ürünlere veya projelere değil, insanlara yatırım yapmanızı sağlıyor.

Beam evsiz ve yardıma ihtiyacı olan kişilere destek vermenizi ve bir iş sahibi olabilmek için gerek duydukları eğitimi almalarına yardım etmenizi sağlayan bir sistem. Platformun uzman ekibi evsiz ama potansiyeli olan yetenekli kişileri seçiyorlar. Bu kişiler hikayelerini ve yapmak istediklerini aktarıyor. Platform üzerinden yardım isteyen kişileri ve hedeflerini görüyorsunuz. Eğer az bile olsun yardımcı olmak isterseniz, belli oranlarda para yardımı yapabiliyorsunuz.

Kitlesel fonlama platformu Beam ile evsizlere iş olanağı

Bu şekilde bir sürü kişi yardım etmeyi kabul ederse, hedeflenen rakamlar toplanıyor ve bu para o kişinin belli bir alandaki eğitimine harcanıyor. Bu eğitim bir elektrikçi olmak de olabilir, özel ihtiyaçlı öğrencilere yardım etmek amaçlı bir öğretmen asistanı da. Kitlesel fonlama platformu üzerinden şimdiye kadar 30 bin Sterlin değerinde yardım toplanmış ve bu paralar pilot programa katılan evsizlerin çeşitli alanlardaki eğitim masraflarını karşılamış durumda. Kişinin eğitim ve yaşama tekrar katılım sürecinde, bir Beam görevlisi her daim danışmanlık hizmeti ile yardımcı oluyor.

Beam projesi sadece yardımsevenlerin ilgisi beklemiyor. Projeye destek olanlar arasında şahsen Londra Valisi, Deloitte ve Stripe firmaları gibi isimler de var. Bu ve benzeri projeler insanların sokakta, zor koşullarda yaşamalarına son vermek amacı ile oluşturuluyor. Sitede verilen bilgiye bakılırsa İngiltere’de 8 bin kişi sokaklarda yaşıyor. Bunun da ötesinde 200 bin kişinin de ‘gizli evsiz’ olduğu belirtilmekte. Yani kira parası ödeyemeyip, ya çok ucuz veya çok düşük yaşam kalitesindeki hostel gibi yerlerde yaşayanlardan bahsedilmekte.

Projeye kabul edilen evsizler gerekli yardım toplanması durumunda eğitim alıyor ve toplumun çalışan birer bireyi haline gelebiliyorlar. Organizasyon bu kişilere iş bulmalarında da çeşitli destekler sunuyor. Bir evsiz bu süreçten geçip de kendi ayakları üzerinde durabilir hale geldiğinde, projenin eğitmenlerinden biri oluyor ve aynı zorluklardan geçecek yeni adaylara yardımcı oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.