btbilgi

Örümcek sevmeyenler, hatta onlardan korkan insanlar çok. Fakat örümceksiz bir dünya hayal etmeden önce, yeni yayımlanmış bir araştırmaya tarafısz bir gözle bakmanızı öneriyoruz. İsviçre’deki Basel Üniversitesi ve İsveç’deki Lund Üniversitesi araştırmacılarının ortak çalışmasında, örümcekler doğanın böcek temizlikçileri olarak gösterilmekte. Eğer tüm örümcek türleri birden ortadan kalkacak olursa, her yıl 400 ile 800 milyon ton böceği kim yiyecek?

Araştırma ekibinden Martin Nyffeler ve Klaus Birkhofer kendilerinden önce örümcekler üzerine yapılmış 65 farklı bilimsel araştırmayı incelemişler. Dünya üzerinde halen 7 ana doğal biome ortamında, toplamda 25 milyon ton ağırlığına denk örümcek yaşadığını hesaplamışlar. Tüm örümceklerin bir yılda tükettiği yürüyen ve uçan böcek ile omurgasız yaratık miktarını da 400 ile 800 milyon ton arasında olarak belirlemişler. Örümceklerin ormanlık ve otluk alanlarda artmakta olan zararlı, hatta zehirli çeşitli yaratıkları avladıkları da yayımlanan bilimsel raporda belirtilmiş.

Örümcek ırkının her yıl yokettikleri, bir kısmı da insanlara zararlı böcek miktarını anlayabilmek için şöyle bir karşılaştırma da yapılmış:

  • İnsan ırkı toplam olarak her sene yaklaşık 400 milyon ton et ve balık tüketiyor,
  • Balina ırkı her sene yaklaşık 280 ile 500 milyon ton arasında deniz canlısı yiyor,
  • Dünyadaki tüm deniz kuşları ise yaklaşık 70 milyon tonluk balık yiyorlar.

Washington Post gazetesi ise bu habere şöyle bir ayrıntı eklemiş: Dünya üzerindeki tüm yetişkin insanların toplam ağırlığı yaklaşık 287 milyon ton. Buna yaklaşık 70 milyon ton da çocuk ve bebekleri ekleyince, hala örümceklerin bir yılda tükettiği ağrılığı yakalayamıyoruz. Yani örümcekler eğer insan yiyor olsalardı, bir senede tüm insanlığı yiyip, bir de üzerine hala aç olacaklardı. Neyse ki örümcekler sadece zararlı zararsız tüm böcekleri yiyip, dünyayı ele geçirmelerini engelliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.