btbilgi

Google, Kleiner Perkins ve Alibaba gibi büyük yatırımcıların desteklediği Magic Leap, henüz piyasaya bir ürün çıkartamadı. Şimdiye kadar 2 milyar dolar fon toplamış olan firma, Artırılmış Gerçeklik (AR) projeleri üzerine çalışmaya devam ediyor. Arada bir projeleri hakkında azıcık bilgi vererek ilgiyi üzerinde tutmayı başaran firma, şimdi de yeni bir sibergünvelik patenti ile konuşuluyor.

Bu patent Artırılmış Gerçeklik ortamını çok hızlı çalışacak bir kimlik doğrulama sistemi ile birleştirme fikri üzerine kurulmuş. Magic Leap’in ilgi alanının sadece eğlence sektöründen ibaret olmadığını gösteren bu patentin gerçek bir ürüne dönüşüp dönüşmeyeceği belli değil. Ama güvenlik ve sanal dünyayı nasıl birleştirdiğini görmek açısından önemli. Anlatılan sistem kimlik tanımlama, doküman tarama ve yüz tanıma teknolojilerini Artırılmış Gerçeklik içine taşıyor.

Magic Leap firması AR üzerinde sibergüvenlik patenti aldı

Patente göre bir AR gözlüğü kullanan kişinin görüş alanına giren herhangi bir yüz veya kimlik belgesi, gözlüğün kamerası tarafından anında taranmakta. Bu imajlar uzaktan erişilen bir güvenlik veritabanındaki biyometrik bilgiler ile karşılaştırılıyor. Tarama sistemi hem karşıdaki kişinin yüzünü, hem kimlikteki fotoğrafı, hem de kimlik üzerindeki bilgileri karşılaştırmalı şekilde ele alıp, gözlük kullanıcısına onay veya red işareti verebiliyor. Ayrıca gözlüğe yansıtılan tanımlanmış uyarılar ile taranan yüzün veritabanındaki biyometrik dataya uygunluk oranı veya emin olunamayan durumlarda daha ayrıntılı bir kontrol talebi de kullanıcıya anında aktarılabilmekte.

Magic Leap firması AR üzerinde sibergüvenlik patenti aldı

Sistemin taradığı kişinin boyu, ağırlığı veya yaşı gibi verileri de yaklaşık olarak toplayıp, eldeki bilgiyle karşılaştırması mümkün olabilecek. Ayrıca gözlüğe monte bir mikrofon aracılığı ile güvenlik taramasından geçen kişinin sesi alınıp, ses bazlı güvenlik onayı da verilebilecek. Gözlüğün taradığı belgelerdeki karekod veya barkod gibi şifreli veri taşıyan öğelerin okunması ve genel kontrola dahil edilmesi bile planlanmış.

Magic Leap bu teknolojinin havaalanlarındaki güvenlik noktaları başta olmak üzere, güvenliğin önemli olduğu tesisler, devlet kurumları, emniyet binaları gibi yerlerde yoğun olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Patent dokümanında bu sistemin çalışması için özel bir Artırılmış Gerçeklik gözlüğünün zorunlu olmadığı ama bulunmasının kontrol işlemlerini hızlandıracağı ve görevlilerin işini kolaylaştıracağı notu da düşülmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.