btbilgi

Honda firması Kasım ayında Milan’da düzenlenen uluslararası EICMA motorsiklet fuarında çok ilginç bir model gösterdi. CB4 Interceptor isimli bu model bir konsept çalışma, yani seri üretime gireceğinin hiçbir garantisi yok. Bunun da sebebi, motorsikletin burnundaki prototip rüzgar tüneli. Bu tünelin içindeki bir türbin, motor ilerledikçe rüzgar gücü ile dönüyor ve üretilen elektrik motorsikletin özel tasarlanmış ekranına güç veriyor.

CB4 Interceptor motorun tasarımı Honda’nın Roma’daki Ar-Ge tesisinde yapılmış. Orijinal CB4 motoru 2015 yılında yine EICMA fuarında sunulmuş. Yeni model eskisinden motor, çatallar, frenler ve egzos sisteminin bir kısmını ödünç almış gibi gözüküyor. Resmi basın açıklamasına bakılırsa, 2017 konsept model ‘Neo Sports Cafe’ ve ‘Sport Endurance’ tarzlarının bir birleşimi olarak düşünülmüş. Özünde bir yol motoru ama Enduro tasarımına yakın özellikleri onu sıradışı hale getirmekte. Ayrıca tam siyah renk şeması da motora hem zerafet, hem de spor ruhu vermesi için seçilmiş.

Motorun burnundaki LED spotun içinde bulunan rüzgar türbini, araç hareket ettiğinde devreye giriyor. Türbin döndükçe üretilen enerji, benzin deposunun tepesindeki çok fonksiyonlu gösterge tablosunu çalıştırmak için kullanılmakta. Bu dokunmatik ekranda navigasyon, kablosuz telefon bağlantısı ve benzer cihazların senkronlanması gibi işlevler mevcut.

Bu türbin sistemi ile ilgili çok fazla teknik ayrıntı verilmemiş. Mesela CB4 Interceptor durduğunda türbin de duracağı için, bu ekrana da elektrik gitmeyecek. Bu durumda kullanılmak üzere, üretilen enerjinin bir kısmının bir bataryada depolanacağı yönünde tahminler bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.