btbilgi

26 yıldır Amerika’da devam eden First Robotics Competition (FRC) etkinliği, lise çağındaki gençlerin belli kurallar dahilinde kendi robotlarını yapıp yarıştırmaları üzerine kurulmuş dev bir etkinlik Yarışmanın asıl amacı ise gençlerin takım ruhunu geliştirmeyi, yardımlaşmayı, kendi iş planlarını yapmayı ve birlikte kazanmayı benimsemesini sağlamak. 2018 yılı yarışması için gençlere yeni bir sponsor ve yeni bir araç veriliyor. Türkiye’den katılan 55 ekip robotlarını Dassault Systèmes Solidworks çalışanlarından alacakları eğitimler ve yazılım sayesinde tasarlayacak.

Solidworks, üç yıl boyunca FRC yarışmalarının inovasyon ve tasarım sponsorluğunu üstlenmiş durumda. Sponsorluk kapsamında tüm FRC takımları ürün geliştirme sürecinde Solidworks 3D modelleri ile çalışabilecek. Bu sistem ile daha düşük maliyetli robot tasarımları mümkün olabilecek. Ayrıca robot prototiplerinin hata oranı da en aza indirgenecek.

FRC yarışmaları 2015’ten beri Türkiye’de de sezon dışı olarak düzenlenmekte. Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen yarışmalarda da, Solidworks Türkiye öğrencilere desteğini üç yıl boyunca sunacağını açıkladı. Bu sponsorluk sayesinde daha fazla öğrenciye ulaşılarak, gençlerin inovasyon ve tasarım alanında gelişmesine olanak sağlanması hedeflenmekte.

2-4 Aralık tarihlerindeki 2017 Turkish Robotics Off-Season turnuvasında yer alan takımlar, Mart ayında düzenlenecek ‘First Robotics Competition İstanbul Regional’ için hazırlıklarına başlamış bile. Mart ayındaki etkinlik 3 gün sürecek ve dereceye girenler Amerika’daki yarışmalara katılmaya hak kazanacak. Organizasyonlara Ülker Sports Arena ev sahipliği yapıyor. Yarışmada şu an Türkiye’den 55 takım bulunmakta, hedef ise 3 yılda 100 takıma ulaşmak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.