btbilgi

On yılı aşkın bir sürede küresel olarak yapılan tüm işlerin yüzde 30’unun otomatik hale gelme ihtimali var. Bu tahmin, özel sektör düşünce kuruluşu ‘McKinsey Global Institute’ (MGI) tarafından yayınlanan en yeni otomasyon raporunda yapılmakta. Rapor firmanın 2017 Ocak ayında çıkan “Jobs Lost, Jobs Gained: Workforce transitions in a time of automation” (Yok olan ve kazanılan işler: otomasyon çağında iş gücünün dönüşümü) isimli bir araştırmadan yola çıkıyor.

MGI araştırmacıları 375 milyon insan çalışanın iş değiştireceğini veya yeni işler öğrenmek zorunda kalabileceğini öngörüyorlar. Bu miktar dünya çapında otomasyon dönüşümünün ne kadar hızlı gerçekleşeceğine göre değişebilir. En kötü senaryoya göre ise akıllı makinelere, yapay zekalara ve robotlara kaptıracağımız işlerim sayısının 800 milyonu bulma ihtimali gözükmekte. İnsanların otomasyona tonla iş devredeceği kesin gibi gözüküyor. Özellikle de iş gücünde makinelerin ekonmik fayda sağladığı noktalarda bu durum kaçınılmaz hale gelecek.

Raporda otomasyona en uygun işlerin ağır makine gerektiren veya fast-food üretimi gibi fiziksel görevler olduğu belirtilmiş. Ayrıca veri toplanması ve işlenmesinin, makinelerle daha iyi ve daha hızlı yapılabilecek diğer iki iş kategorisi olduğu da ifade edilmiş. Yani poliçe hazırlama, hukuki işlemler, muhasebe ve arka ofis görevlerinin çoğu bilgisayarlar tarafından kolaylıkla yapılabilir olacak. Bu yönde örnekleri şimdiden görmeye başladık bile.

Raporda şu yoruma yer verilmekte: “Bulgularımız bazı yükselen trendlerin, gelecekteki iş gücü talebinin 2030 yılı civarındaki dönüşüme yön verebileceğini göstermekte. Mesela yaş ortalaması yüksek toplumlarda yaşlılara ve hastalara bakmak, enerji verimliliğini artırmak ve iklim zorluklarıyla mücadele etmek, tüketici kesimin istediği yenilikçi ürün ve hizmetleri üretmek gibi. Özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere, her ülkede ihtiyaç duyulacak teknoloji, altyapı ve yapılanma çabalarının karşılanması da bu trendlerden bazıları. Başka bir açıdan bakıldığında, büyümekte olan dinamik bir küresel ekonominin, teknoloji sayesinde yepyeni işlere yol açabileceğini düşünüyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.