btbilgi

Satranç zor bir oyun ve uzun yıllardır geliştirilen çeşitli yapay zekalar insanalra karşı üstüste galibiyetler alıyorlar. Buna en iyi örnek olarak yıllar boyu IBM’in DeepBlue makinesi gösterildi. Ama artık çok daha güçlü yapay zekalar var. Satrançtaki en son süperbilgisayar ise Google’dan geldi. Firmanın yapay zeka laboratuvarı DeepMind’da geliştirilen AlphaZero, satrancın kuralları yüklendikten sadece dört saat sonra oyunda uzmanlaşmayı başardı.

Google’dan gelen bilimsel araştırma raporuna bakılırsa, AlphaZero kendi kendine satranç öğrenmeye başladıktan dört saat sonra dünyanın en iyi satranç programı Stockfish’i yenmeyi başardı. Bu da insanlığın modern satrançla ilgili 1200’lü yıllardan beri bildiği herşeyin, İstanbul-Ankara arası yolculuk süresinde öğrenilmesi anlamına geliyor. Bu süre sonunda AlphaZero ve Stockfish 100 kere maç yapmışlar. Yapay zeka oyunların 25’ini beyaz başlayarak, üçünü ise siyah başlayarak kazanmış. Kalan maçlar ise beraberlikle sonuçlanmış, Stockfish programı hiç kazanamamış.

Yapay zeka AlphaZero sadece 4 saatte satranç ustası olduAlphaZero aslında, DeepMind laboratuvarının gözbebeği olan Go ustası bir diğer yapay zeka olan AlphaGo’nun bir versiyonu denilebilir. DeepMind araştırmacıları yıllardır AlphaGo üzerinde çalışıyorlardı ve bu yapay zeka dünyanın bir numaralı Go oyuncusunu bile yenerek kendini kanıtlamıştı. Anlaşılan şimdi sıra satrançta. Geçmişteki yapay zekalarla yenilerin arasında önemli bir fark var. Eski versiyonlar insan oyuncuların maçlarını izleyerek oyunu öğreniyorlardı. Halbuki hem AlphaGo’nun en son sürümü, hem de AlphaZero oyunu kendi kendine oynayarak ustalaştılar.

Yapay zekanın bu kendi kendine öğrenme yetisine “reinforcement learning” (desteklenmiş öğrenme) denilmekte. Bu eğitim şekli sayesinde yapay zekalar gelecekte kendilerine verilen bir problemi, tüm verileri kendileri toplayıp üzerinde çalışarak çözebilirler. Kendi kendine öğrenebilme yeteneği AlphaZero’ya sadece satrançta ustalaşma sağlamıyor. Varyasyonları ile Japon satrancı denilen Shogi oyununu veya Go oyununu da oynayabiliyor. Yapay zeka Shogi oyununu 2 saate, Go’yu ise 8 saatte öğrenip usta seviyesine gelebilmiş.

Bu durum en üst seviye insan satranç ustalarını bile şaşırtmış durumda. BBC’ye bir açıklama yapan büyük usta Peter Heine Nielsen, “Eğer dünya dışından üstün bir uzaylı ırkı gelip, bize nasıl satranç oynadıklarını gösterseydi nasıl bir şey olurdu diye hep merak ederdim. Şimdi bunun nasıl bir his olduğunu biliyorum” demiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.