btbilgi

Elektrikli araçların kendileri kadar altyapıları ve düzenlemeleri de spot altında. Şarj istasyonları Avrupa, ABD ve Asya çapında artarken enerji ve teknoloji firmaları alternatif bir teknoloji üzerine çalışıyorlar. Bu teknoloji de araba şarj ettiğimiz istasyonlarında, araba bataryasından geriye enerji çekebilen versiyonlar. Çift taraflı şarj veya arabadan şebekeye şarj (vehicle-to-grid, V2G) diye isimlendirilen bu teknoloji ile tüm otomotiv firmaları ilgileniyor ama henüz geniş çaplı bir uygulama yok. Japon otomotiv devlerinden Honda da bunların arasında.

Honda ilk çift taraflı şarj istasyonunu Avrıupa merkezine kurduğunu açıklıyor. Firma Almanya’daki Offenbach şehrinde bulunan merkezinde kurduğu 150 kW gücündeki istasyon ile denemeler yapacak. Bu teknoloji sayesinde elektrikli arabaların bataryalarında depolanmış elektrik, gerekli durumlarda şebekeye aktarılarak kullanılabilecek. Bu sistemin amacı, elektrikli arabalar gün içinde veya akşam saatlerinde boş duracağına, acil şebeke yüklenmeleri olduğunda depoladıkları enerjinin faydalı şekilde kullanılabilmesi.

Honda merkezinde çift taraflı elektrikli araba şarj sistemi

Honda şu anda Clarity ismindeki tam elektrikli otomobil serisi üzerinde çalışıyor. İlk örneklerini satışa çıkartan firma, 2019’da retro görünümlü yeni ve ufak bir model serisi daha sunacağını açıklamıştı. ‘Urban EV Concept’ kod isimli bu proje ve gelecekteki elektrikli modellerin hepsi çift taraflı şarj teknolojisine uyumlu olarak üretilecek. Honda’nın V2G teknolojisi dışında 15 dakikada tam şarj doldurabilen hızlı şarj teknolojileri üzerine çalıştığı da rapor edilmişti.

Çift taraflı şarj teknolojisi her ne kadar ilk bakışta faydalı gibi dursa da, arabanızda birikmiş enerji bir evin ihtiyacını karşılamak için yeterli olmayabilir. Ayrıca gün içinde arabanın şarjının şebekeye aktarılmış olması sizi acil bir durumda arabasız da bırakabilir. Benzinli otomobillerin ise böyle bir problemi bulunmuyor. Fakat bir şehirde bu şekilde şebekeye devamlı bağlı yüzbinlerce araba olacağı ve hızlı şarj teknolojilerinin gerçekleşmesi düşünülürse, ancak o zaman bu çözüm mantıklı hale gelecek gibi duruyor. Nissan popüler elektrikli modeli Leaf’e bu özelliği şimdiden ekledi bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.