btbilgi

İlk elektrikli spor otomobil modeli olacak ‘Emotion’ ile kendini Tesla’ya rakip gören Fisker firması, yelpazesine bir de otonom minibüs eklemeye karar vermiş. Kalifoniya merkezli firma bu hafta yaptığı bir açıklama ile Çinli ‘Hakim Unique Group’ ile bu yönde bir iş birliğine girdiklerini belirtti. Bu ortaklıktan çıkacak otonom aracın adı ‘Orbit’. Tam elektrikli bir minibüs olan Orbit, yolculara şehirlerde shuttle servisi vermek için tasarlanmış.

Fisker firmasının kurucusu ve CEO’su Henrik Fisker bu araç ile ilgili Digital Trends sitesine şu açıklamayı yapmış: “Yakın gelecekte mobilite seçenekleri ciddi şekilde değişecek. İnsanlar ihtiyaçları olan ulaşım şekline göre farklı seçeneklerden faydalanacaklar. Fisker de bu seçeneklerin mümkün olduğu kadar çoğunda yer almayı hedefliyor. Her Fisker aracının eğlenceli, heyecan verici ve tarz sahibi olmasını istiyoruz. Elektrikli ve otonom Fisker Orbit minibüsü özellikle kısa seyahatler için tasarlandı. Bu alanla şimdiye kadar pek fazla şirket ilgilenmemişti. Bu araç üniversite kampüsleri, firma kampüsleri, havaalanları, tatil köyleri ve akıllı şehirler için ideal bir çözüm olacak.”

Her ne kadar Orbit ile ilgili çok fazla teknik ayrıntı verilmemiş olsa bile, araçların müşterinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebileceği bilgisi aktarılmış. İç dekorasyon ve dış görüntüde değişikliklerin kolay olacağı, iç mekanda yenilikçi dijital deneyimlerin aktarılabileceği belirtilmiş. Orbit ilk aşamada Çin’de Hakim firmasının geliştirdiği bir akıllı şehir projesinde kullanılacak. Fisker firması daha şimdiden ABD’deki bazı üniversitelerin araçla ilgilendiğini de ifade ediyor. Aracın resmi satışının ise 2018 yılının Ekim ayında başlaması planlanmış. İş ortakları bu aracın ABD’de akıllı şehir projeleri için de yoğun olarak kullanılacağını öngörüyorlar.

Tabi ki Fisker otonom minibüs konusunda ne ilk ne de tek marka. Firmanın 2020 civarında tüm dünyadan startup’lar ile kapışacağı açık. Bu alanda çalışan diğer şirketler arasında Japon SB Drive, Fransız Navya ve EasyMile, ABD kökenli Auro Robotics ve Local Motors gibi dikkat çekici isimler var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.