btbilgi

Son birkaç yılda ortaya çıkan akıllı bavul ürün kategorisi, sık seyahat edenlere büyük kolaylıklar sağlamak için oluşturuldu. Akıllı bavul denilince aklımıza bir çok özellik geliyor. En basitinden bavula gömülü büyük bir batarya ile cihazlarınızı şarj etmekten, kaybolma ihtimaline karşı GPS barındırmaya kadar pratik özellikler olabiliyor. Akıllı kilit mekanizmaları veya cihazlarınıza dışarıdan erişimi engelleyen elektromanyetik kalkanlı cepler de mevcut. Bazıları kendi ağırlığını ölçebiliyor, bazıları ise havalimanında hızlı hareket etmenizi sağlayan mini bir motorsiklet becerisine sahip olabilmekte.

Ne özelliği olursa olsun, tüm akıllı bavul çeşitlerinin hepsinin içinde lityum-iyon bataryalar bulunmakta. İşte bu bataryalar havayolu firmalarının dikkatini çekti. Havayolu firmaları bavulların içindeki bataryaların durup dururken patlamasından ve hem uçağa hem de yolculara zarar vermesinden korkuyorlar. Buna benzer en dramatik durum, Samsung Note 7 akıllı telefonların bataryalarıın patladığı zaman yaşanmıştı. Dünya üzerindeki tüm havayolu firmaları bu telefonların uçaklara sokulmasını yasaklamışlardı.

American Airlines, Delta ve Alaska Airlines firmaları bu hafta açıkladıkları bir kararla, akıllı bavul ürünlerini uçaklara almayacaklarını belirttiler. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren devreye girecek bu yasağın tek bir istisnası var. Eğer bavulun içindeki batarya sökülebiliyorsa, o zaman bavulun uçağa sokulması mümkün olabiliyor. Bu kararın ardından United ve Southwest firmalarının da benzer bir açıklama yapması beklenmekte. Başka havayolu firmalarının da yasağa katılması da mümkün olarak görülüyor.

Alaska Airlines’ın açıklamasında bataryası sökülebilir bavullarla ilgili şu kurallar ifade edilmiş:

  • Akıllı bavul eğer kabin için belirlenmiş boyutu geçmiyorsa ve içindeki batarya gerektiğinde sökülebiliyorsa, kabine bagaj olarak alınabilir.
  • Eğer akıllı bavul kabine alınmayacaksa, bataryasının sökülmesi ve kabinde ayrı şekilde taşınması zorunludur.
  • Eğer bavulun bataryası sökülemiyorsa, bavul hiçbir şekilde uçağa alınmayacaktır.

Bu durum ileri teknolojiler kullanılarak üretilen akıllı bavulların üreticileri ve sahipleri için kötü haber. Çünkü bu bavulların büyük bölümünde batarya sökülemiyor. Akıllı bavul üreticileri bu yasak karşısında üzüntülerini dile getirirken, bir yandan da havayolu firmaları ile yakın temasta olup, ürünlerinin güvenli olduğunu onlara kanıtlayacaklarını ifade ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.