btbilgi

Microsoft ve Qualcomm beraberce Windows işletim sistemini ARM bazlı işlemcilere ilk sokmayı denediklerinde, işler pek planlandığı gibi gitmemişti. 2012’de piyasaya çıkan Surface RT ve Windows RT cihazlar tam bir hayal kırıklığı oldu. Windows 10 işletim sisteminin gücünü tam anlamı ile kullanamayan bu cihazlara sadece belli uygulamalar yüklenebiliyordu. Bu da hiçbir tüketicinin hoşuna gitmedi. Şimdi Microsoft bir deneme daha yapıyor.

Bu sefer Qualcomm’un Arm bazlı Snapdragon 835 işlemcileri üzerinde tam sürüm bir Windows 10 çalışıyor. Microsoft’un kendisi bunu kullanan bir cihaz üretmeyecek ama HP ve Asus ile yeni nesil PC’ler için çalışacak. Bu cihazlar dışarıdan birer dizüstü gibi görünebilir ama içlerinde büyük ölçüde akıllı telefon parçaları bulunuyor. “Yeni Nesil PC” olarak tanıtılan bu cihazlar çok hızlı şekilde açılıp kapanabilecekler, içlerinde LTE (4,5G) bağlantı özelliği sabit olacak, bir gün boyunca hiç şarj olmadan çalışabilecekler ve iki günden uzun süre beklemede kalabilecekler.

HP Envy X2

İlk örneklerden biri HP’nin Envy X2 tableti. Bu cihaz 680 gram ağırlığında, tek şarjla 20 saat kullanım ömrü var, 4G LTE2 desteği bulunmakta ve iPhone’dan bile daha ince. Diğer örnek ise Asus’dan geliyor ve NovaGo isminde bir dizüstü tasarım. Bu cihaz normal dizüstüler gibi klavyeye, 13,3 inçlik ekrana, Gigabit LTE bağlantıya ve trackpad’e sahip. İki cihaz da Snapdragon 835 işlemciye, tam sürüm Windows 10 işletim sistemine ve dokunmatik ekrana sahip olacak. Tam sürüm Windows 10 olduğu için de herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi istediğiniz her türlü uygulamayı yükleyebileceksiniz.

Cep telefonu işlemcisinde Windows 10 çalıştıran yeni nesil PC
Asus NovaGo

Bu ilk cihazların bir Intel Core işlemcili dizüstü kadar hızlı veya güçlü olmasını beklememek gerekli. Ama dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonların en iyi özelliklerini biraraya getiriyorlar. Bu cihazların amacı uzun süre kullanım ve portatiflik. Bu cihazlara 5G teknolojisi de yerleştirildiğinde, hiçbir yerde hızlı Wi-Fi bağlantısı aramak zorunda kalmayacaksınız. Microsoft’un kendisinin bu yeni sistemi kullanıp cihaz üretip üretmeyeceği ise henüz belli değil. Ama firma Surface serisinin popüleritesini devam ettirmek istiyorsa yelpazesini bu cihazlarla genişletmek isteyebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.