btbilgi

Uzayda yer sıkıntısı yok gibi düşünebiliriz ama aslında insaların yaşayabldiği yerler açısından bir sıkıntı bulunmakta. Şu anda yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer çok sınırlı ve istasyona eklenebilecek parçalarla belirleniyor. İstasyona yeni bir modül göndermek kolay değil, çünkü çok pahalıya mal oluyor. Ama 2016’da ilk kez yapılan bir deneme ile, istasyona genişleyebilir kumaştan BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) adında bir modül eklendi.

BEAM modülü kapalı halinde sadece 1,4 metreküp yer kaplıyor. Açıldığında ise alanı 16 metreküpe yükselmekte. Bigelow firmasının bu tasarımı Uluslararası Uzay İstasyonu’na esnek modül inşası için özellikle seçilmiş. Açılmış halinde bu modüle 130 adet kargo çantası sığabiliyor. Bu da istasyonun başka yerlerinde boş alan açılmasını sağlamakta. NASA bu denemeden o kadar memnun kalmış ki, BEAM’in en azından 2020 yılına kadar istasyonun sabit parçalarından biri olarak kalmasına karar verilmiş.

Geçtiğimiz senelerde BEAM modülü üzerinde çeşitli dayanıklılık denemeleri yapılmış. Modüle en son olarak bir dizi termal, darbe ve radyasyon sensörü monte edilmiş. Modül geçtiğimiz iki yılda sağlamlığını ve pratikliğini kanıtlamış durumda. Sert malzemelerden inşa edilen diğer modüller kadar dayanıklı olduğu kesinleşmiş. Bunun sonucu olarak da sadece bir depo olarak değil, farklı operasyonlar için de kullanımına izin verilmiş. Modüle yakında bir elektrik bağlantısı da monte edilecek ve ek bir laboratuvar olarka bile kullanılabilecek.

NASA’nın Bigelow ile yaptığı bu ortak çalışma, gelecekte Ay veya Mars’da inşa edilecek yerleşim birimleri için örnek teşkil edebilir. BEAM’in inşa edildiği esnek ve sağlam malzeme daha büyük ve çeşitli şekillerde modüller tasarlanmasına da yarayacak. Geleceğin uzay araştırmaları ve yolculukları sektörünün bunun gibi veya SpaceX/ABD Hükümeti gibi ortaklıklara daha fazla ihtiyacı var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.