btbilgi

Otonom arabalar henüz yollarda değiller, tüm büyük otomotiv ve eknoloji firmaları testlerine devam ediyor. Ama halen bir sürü arabada şoför destek sistemleri kullanılır durumda. Bunların içinde en iddialı olanı da Tesla firmasının Autopilot sistemi. Bu sistem halen geliştirilme aşamasında olmasına rağmen şimdiden o kadar güvenilir durumda ki, kullanan kişiler sigorta firmalarından kasko indirimi bile alabiliyorlar.

Buna bir örnek ABD’den Root firması, şu anda ülkede 9 eyalette Autopilot kullananlara poliçelerinde indirim vermekte. Bir diğer örnek ise İngiltere’nin en büyük otomotiv sigorta şirketi olan Direct Line. Direct Line da Autopilot özelliğini aktif şekilde kullanan Tesla sahiplerine poliçede yüzde 5 indirim sağlamakta. Firma indirimi bu özelliği desteklediği için yapmıyor. Tesla ile birlikte çalışarak otonom araç kullananlarla ilgili daha fazla veri toplayabilmek ve gelecekteki sigorta politikalarını belirleyebilmek için yapıyor.

Tesla’nın verdiği bilgiye bakılırsa Autopilot özelliği birçok işlevi barındırmakta. Otonom sürüş sırasında hızı trafiğe göre ayarlama, hız sınırına göre ayarlama, şerit takip edebilme, otomatik şerit değiştirme, otomatik sollama gibi özellikler bulunmakta. Araçlar kendi kendine park edebiliyor, hatta garajdan kendi kendine çıkıp evin önüne gelebiliyor.

ABD Ulusal Otoban Güvenliği Kurumu’nun (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) bir raporunda Tesla araçlarında otomatik sürüş aktive edildikten sonra, bu araçların kaza oranlarında yüzde 40 düşüş gözlemlenmiş. Tesla’nın kurucusu Elon Musk gelecekte yapılacak geliştirmeler ile bu oranın yüzde 90’a yükseltileceğini açıklıyor. NHTSA’nın başka bir raporuna göre otobanlardaki kazaların neredeyse yüzde 95’inde suçlu şoförler.

Dünya üzerinde her sene yaşanan trafik kazalarında 1,3 milyon kişi hayatını kaybediyor. Autopilot ve diğer markaların sunacağı otonom sürüş destek özellikleri, bu rakamın azalmasında ciddi şekilde yardımcı olabilir. Otomotiv markalarının görevi bu teknolojiyi olabilecek en güvenli hale getirmek. Şoförlerin görevi ise teknolojiye biraz daha güvenmek ve arada bir kontrolü bilerek ve isteyerek arabalarına bırakmak olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.