btbilgi

Dünya çapında açlık büyük bir sorun olduğu kadar, obezite de ciddi bir problem. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1975’den beri obezitenin üç katı arttığını ve 2016 yılında 18 yaş üstü 1,9 milyar yetişkinin fazla kilolu olduğunu rapor ediyor. Bunların 650 milyonu obez sınıfına girmekte. Bu sadece yetişkinlerin sorunu değil, aynı rapor 5 yaşın altındaki 41 milyon çocuğun da aşırı kilolu veya obez olduğunu belirtmekte. 5-19 yaş arası çocuklar ve gençlerde ise aşırı kilo ve obezite 340 milyon kişide gözlemlenmiş.

ABD’deki Penn Üniversitesi (UPenn) araştırmacıları obezite ile mücadelede bir yöntem geliştirdiklerini bildiriyor. Açlık hissinin ardındaki biyolojik sebepleri inceleyen biliminsanları, kişinin belli yemek kokuları veya görüntülerinin yemek yeme hissini engellediğini gözlemlemişler. Fakat bu engel sadece mide beyne tokluk sinyali yolluyorsa işe yaramakta. Aksi takdirde bir dizi “açlık nöronu” devreye giriyor.

Bu açlık nöronları çok hassas bir mekanizma ve çalıştıklarında bize aç olduğumuzu, gidip yemek yememizi söylüyorlar. Araştırma ekibi fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, onlara sindirim sırasında salgılanan bir dizi hormon kombinasyonu vermişler. Bu hormonların açlık nöronlarının aktivitesini sakinleştirdiği saptanmış. Çalışma sırasında kişilerin belli yiyecekleri görmeleri veya kokularını almaları sırasında oluşan nöron aktivitesi ile, o yiyecekleri gerçekten yeme sırasında oluşan nöron aktivitesi de incelenmiş. Bu çalışmadan elde edilen bulgulardan yola çıkarak, araştırmacılar obeziteye yol açan açlığın baskılanabileceğini umut ediyorlar.

Araştırmanın genişletilip sonuçlarının kesin klinik bulgularla desteklenmesi gerekiyor. Fakat daha şimdiden obezite tedavisinde yeni bir umut ışığı olarak görülmekte. Açlık hissi bilimsel şekilde kontrol edilebilirse, gelecekte diyet ve egzersizin yanına destek olarak nöron kontrol eden bir hormon tedavisi eklenebilir. Bu araştırmaların sonuçları sadece Dünya’da işe yaramak dışında, başka gezegenlere gidecek astronotların beslenme düzenlerini ayarlamada bile yardımcı olabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.