btbilgi

Ericsson’un her sene düzenli olarak yayınladığı Mobilite Raporu’nun yeni sürümünde yakın geleceğin mobil internet tahminleri sunulmakta. Raporda yapılan tahminler, 2023’e kadar 5G genişbant abonelerinin dünyanın yüzde 20’sinden fazla kişi tarafından kullanılacağını öngörmekte. 5G’nin ilk ağlarının 2019’da kurulmaya başlanacağı ve ürün sunumlarının da 2020 yılında geleceği tahmin ediliyor. İlk ürün satışlarının öncelikli olarak ABD, Japonya, Çin ve Güney Kore pazarlarında başlayacağı da belirtilmiş.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, 5G ile birlikte çeşitli endüstrilerde değişimler öngörülmekte. Bilgi ve iletişim teknolojileri 5G altyapıları ile mobile doğru hızlı bir dönüşüm yaşayacak. Türkiye’de 5G’nin destekleyeceği Nesnelerin İnterneti endüstrilerden 14,1 milyar dolarlık dijitalleşme geliri oluşacağı tahmin edilmiş. Toplam gelirin sektörlere dağılımı ise 2026 projeksiyonları ile şu şekilde:

Enerji ve Kamu Hizmetleri

5G’nin sağladığı hızlı dijitalleşme sonrası bu sektörün bilişim sektörüne 2,69 milyar dolar ek gelir sağlaması bekleniyor. Bilişm sektörü, 2019-2026 yılları arasında ise enerji ve kamu hizmetleri sektöründeki dijitalleşmeden kaynaklanan gelirlerini yüzde 123 artırabilecek.

Üretim

Üretimin dijitalleşmesinden kaynaklı elde edilecek ek gelirin 2,51 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bilişim sektörünün üretim endüstrisindeki yeni teknolojilerle gelirini 2019 – 2026 arasında yüzde 136 artıracağı tahmin edilmekte.

Kamu Güvenliği

5G altyapısıyla kullanılacak teknolojilerle kamu güvenliği alanında 2026 yılında bilişim sektörü 1,77 milyar dolar ek gelir elde edilebilecek. Bilişim sektörünün bu alandaki gelirlerini 2019’dan 2026’ya kadar yüzde 126 artırması bekleniyor.

Sağlık

5G ile birlikte sağlık sektörü, dijitalleşmenin etkisiyle bilişim sektörüne 1,72 milyar dolar ek gelir sağlayacak. Yeni sağlık teknolojilerinin etkisiyle bilişim gelirlerinin 2026’ya kadar yüzde 116 artması mümkün.

Toplu Taşıma

2026’ya kadar bilişim sektörü toplu taşıma yeniliklerinden 1,39 milyar dolar elde edecek, buradan hareketle bilişim firmalarının bu sektörden elde edeceği gelirin yüzde 129 büyümesi beklenmekte.

Medya ve Eğlence

2026’ya kadar yüzde 128 büyüyecek bu hareketli sektör, pastadan bilişim sektörüne 1,28 milyar dolarlık bir ek gelir sağlayabilecek.

Otomotiv

5G altyapısının en çok etkileyeceği sektörlerden olan otomotivin, bilişime sektörüne katkısının 1,12 milyar dolar olması bekleniyor. Bu alandaki gelirler 2026’ya kadar yüzde 135 büyüyecek.

Finansal Hizmetler

Finansal hizmetler yeni genişbant teknolojisiyle bilişim sektörüne 780 milyon dolarlık bir ek gelir sağlayacak. Gelirde büyüme oranının yüzde 115 olması tahmin edilmekte.

Perakende

Hepsinin arasında gelirlerini en çok büyüteceği öngörülen sektör perakende. Bilişim sektörünün perakendedeki 5G kaynaklı dijitalleşme sayesinde 590 milyon dolar pay sağlaması bekleniyor. Bu alanda elde edilen gelir 2026’ya kadar yüzde 136 büyüyecek.

Tarım

Türkiye’de tarım sektöründe yenilikçi uygulamalarının kullanılmasının başlaması sayesinde, 2026’ya kadar bilişim sektörünün buradan 210 milyon dolar elde edeceği tahmin ediliyor. Bu sektörden elde edilen gelirlerin toplamda yüzde 127 olacağı öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.