btbilgi

Visa firması dünya çapında tüm toplu taşıma kullanıcılarının ödeme sorunlarını çözmek için yeni bir program başlatıyor. Programın hedefi toplu taşımada daha hızlı seyahat edilebilmesi ve bu deneyimin daha akıcı hale gelebilmesi. ‘Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri’ (Visa Global Transit Solutions) programı ile biletli geçiş noktalarında, turnikelerde ve araçlardaki kart okuma cihazlarında banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartların kullanımını artırılacak. Bunun için de Visa Ready kart sistemleri ve çeşitli destekler geliyor.

Yeni Visa toplu taşıma teknoloji programı işletmecilerin ve her ölçekten teknoloji sağlayıcılarının, geçişlerde temassız ödeme seçeneğini sunmalarına yardımcı oluyor. Program aşağıdaki gibi birkaç dalda hizmet verecek.

Danışmanlık

Visanın küresel çözüm ekibi temassız ödeme sistemlerinin uygulamaya geçirilmesi sürecini destekleyecek, bu süreçte hizmet alan kuruluşlara yol gösterecek ve onlarla birlikte çalışacak. Ekip üyelerinin toplu taşıma işletmecileri ya da ilgili sektörlerle doğrudan toplam 50 yılı aşkın bir deneyimi bulunuyor.

Altyapı

Visa toplu taşıma şirketlerinin ölçek ve fiyatlamadan bağımsız olarak temassız ödeme işlemlerini yönetebilmesi amacıyla “Toplu Taşıma Modeli” adında operasyonel bir altyapı oluşturdu. Bu modelde taşımacılık şirketlerine bir dizi esnek bilet fiyatlandırma seçeneği sunulabiliyor. Bu esnek seçenekler arasında sabit ücret, yolculuk süresine ve/veya mesafesine dayalı ücret ve birden fazla araç kullanımı ve aktarmalı ulaşım ücreti bulunmakta. Ayrıca bilet ücretinde üst limit belirleme, özel imtiyazlar ve gecikmeler nedeniyle para iadesi gibi seçenekler de sunulmakta.

Toplu taşıma için Visa’dan teknolojik ödeme çözümleri

Araçlar ve Standartlar

Visa Ready’nin toplu taşıma işletmecilerine sunulan ödeme teknolojilerini de kapsayacak şekilde geniş bir kullanımı sözkonusu olacak. Yerel teknoloji şirketleri Visa Ready yetki belgesini alıp, işletmecilerin seçtikleri teknoloji çözümünün Visa’nın yüksek güvenlik standartlarına uyumlu olmasını sağlıyor. Eğer yerel çözümler yeterli olmazsa, ‘Toplu Taşımacılık için Visa Ready’ programının ilk ortakları olan Worldline ve Vix Technology, dünya çapında tüm toplu taşıma işletmecilerine temassız ödeme çözümleri sunabiliyor.

Toplu Taşımanın Geleceği

Visa tüketici deneyimini iyileştirme konusunda da çalışmakta. Londra’daki İnovasyon Merkezi’nde otomobil, hava taşımacılığı ve toplu taşımanın da dahil olduğu tüm ulaşım ve taşımacılık seçeneklerinin geleceği inceleniyor. Tüketici yolculuk deneyiminin tüm yönlerini iyileştirmek amacıyla işletmeciler, teknoloji şirketleri, fintech şirketleri ve diğer paydaşlarla çalışılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.