btbilgi

Güneş enerjisi teknolojisi geliştikçe ve yayıkdıkça, kendine ilginç kullanım şekilleri bulmaya başladı. Mesela tentelere ya da açık alan otomobil parklarına konulan güneş panelleri ile pratik şekilde elektrik üretmek mümkün. İki Hintli girişimci bu tarzdaki üretim cihazlarının en gelişmişini ve en verimlisini tasarladıklarını iddia ediyorlar. ThinkPhi adıyla tanınan bu firmanın 1080XL isimli modeli hem güneşten elektrik, hem de yağmurdan temiz su biriktirebiliyor.

ThinkPhi 1080XL model cihaz ilk bakışta ters çevrilmiş büyük bir şemsiyeyi andırmakta. Üst kısmında güneş panelleri, alt kısmında ise LED aydınlatmalar var. Ortadaki çukur bölüm sayesinde yağmur suyu ve havadaki nem toplanıyor, cihazın gövdesindeki filtreden geçiriliyor ve içme suyuna dönüşüyor. Bu modelin kapladığı alan 20 metreye 20 metre ve 45 kW kadar güç üretebildiği belirtilmiş. Ayrıca su toplama işlevi sayesinde de, yağmur durumuna bağlı olarak her yıl yüzbinlerce litre su elde edilebiliyor.

Temiz su ve elektrik üretiminin kombine şekilde Hindistan’dan çıkmasının bir sebebi var. Ülke hem lokasyonu itibarı ile bolca güneş alıyor, hem de Muson yağmurları ile dönemsel şekilde çok yağış oluşmakta. Paslanmaz çelikten imal edilen bu cihazlar her iki durumdan da faydalanabilmekte. Farklı boylarda üretilip otobüs duraklarına, araba parklarına, tren istasyonlarına ve parklara inşa edilebilir. Tüm diğer faydalarının yanında, altındaki bölgeye gölge de sağlamış oluyor.

Hintli ‘Economic Times’ gazetesine konuşan ThinkPhi kurucu ortaklarından Samit Choksi, en büyük modelin şehir aydınlatmaları için yeterli bedava elektriği sağlayabilecek kadar güçlü olduğunu ifade ediyor. En ideal çözümün birbirine bağlı ve tek bir kontrol kutusu tarafından yönetilen bir dizi toplayıcı olduğunu da belirtmiş. Firma daha küçük Ultaa modellerinden şimdiye kadar 200’ün üzerinde satmış ve 2017 sonuna kadar yüzlerce sipariş alınmış durumda. Firmanın ürettiği en küçük model 4 metreye 4 metre boyunda,  1.500 dolar değerinde ve tüm modeller 15 yıl garantili geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.