btbilgi

Otomotiv alanında ABD’li ve Avrupa’lı devler artık eskisi kadar yalnız değiller. Küresel teknoloji seviyesinin yükselmesi ve özellikle de elektrikli araçların çabuk gelişmesi, yerel ve lokal üreticilerin oluşmasını hızlandırıyor. Tesla gibi küçük bir marka tüm dünyaya elektrikli otomobil dersi verebiliyorsa, belki Kenya kökenli Mobius Motors da bize yaşadığınız ülkenin limitleyici olmadığını öğretebilir.

Kenya’lı SUV üreticisi Mobius, Afrika için araç üretiyor

Mobius Motors ilk SUV modelini 2014 yılında piyasaya sürmüş. 2018’de de ikinci ve daha gelişmiş SUV araçlarını sunmaya hazırlanıyorlar. Firmanın sloganı “Afrika için tasarlandı. Afrika’da üretildi.” şeklinde ve tüm girişimi özetliyor. Firma araç tasarlarken öncelikle Kenya’nı ve Afrika’nın zorlu koşullarını göz önünde bulunduruyor. Hem Kenya’nın, hem de dünyanın birçok ülkesindeki şehir dışı bölgelerin bozuk yolları sizi yolda bırakmayacak araçlara gereksinim göstermekte. Ayrıca maliyetinn yüksek olmaması ve kolay tamir edilebilir olması da önemli önkoşullardan.

Her ne kadar SUV sınıfı arabalar artık daha çok şehirlerde kullanılıyor olsa bile, birilerinin arazi için de araç üretmesi lazım. Mobius II de tam bu iş için tasarlanmış. Sadece yeni otomotiv teknolojileri ve sağlamlık değil, Afrika’ya uygun fiyat da kriterler arasında. Firma SUV araçlarını kullanılmış standart bir sedan fiyatına çekmek için çok uğraşmış. Bunun için yerel parça üreticileri ile çalışmışlar, tasarımlarını kendileri yapmışlar ve üretim de Nairobi’de gerçekleştiriliyor. Firmanın hayali Afrika’yı baştan başa birleştirebilecek, kıtadan çıkmış en başarılı seri üretim markası olabilmek.

Kenya’lı SUV üreticisi Mobius, Afrika için araç üretiyor

Mobius II modeli 1.650 kilogram ağırlığında ve 625 kilo yük taşıyabiliyor. 4 silindirli, 16 valfli, DOHC ve VVT özelliklerine sahip 1.8 litrelik bir motora sahip. Aracın motor, arkadan itiş ve süspansiyon sistemi Kenya’nın zorlu yolları ve ısı koşullarında uzun süre test edilmiş. Motor 3.600-4.600 devir aralığında maksimum 182 nm tork sağlayabiliyor, böylece her türlü arazide yolda kalmaması garantilenmiş. Hem dış hem de iç tasarımda mümkün olduğu kadar sadeliğe önem verilmiş. Fakat 8 inçlik bir genel kontrol merkez ekranı gibi yenilikleri de benimsemişler. Araç satışa çıktığında 2 (kargo versiyon) ve 5 kişilik seçenekleri bulunacak. Fiyat ise 12 bin 500 dolar ile 15 bin dolar arasında değişecek.

Kenya’lı SUV üreticisi Mobius, Afrika için araç üretiyor

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.