btbilgi

Üzerine en çok konuşulan dijital para Bitcoin yükselmeye devam ediyor. 1 BTC’nin değeri geçtiğimiz hafta 10 bin doları geçti ve şu anda da 12 bin 500 dolar sınırında. Peki acaba bu para birimi gerçekten de geleceğin parası mı? Yoksa spekülasyonlarla şişen ve her an dibe vurabilecek bir balon örneği mi? Analistler buna cevap arayadursun, yeni bir yapay zeka uygulaması Bitcoin’in gidişatını takip etmek ve tahminler yapmak için programlanmış.

‘Bitcoin Bubble Burst’ isimli yapay zeka uygulaması ilk olarak Disrupt Berlin Hackathon etkinliğinde ortaya çıkmış. Bu uygulama veri madenciliği tekniklerini kullanarak tüm internetten Bitcoin hakkındaki bilgileri biraraya getiriyor. Baktığı kaynaklar arasında sosyal medya yorumları, haberler ve online dijital para dönüşüm dükkanları da var. Makine öğrenme ve analiz teknikleri ile de bu verilerden bir tahmin geliştiriyor. Tüm analizler düzenli yayımlanan bir bültende sunulmakta.

Bitcoin gidişatını tahmin etmeye çalışan yapay zeka

Bu yapay zekanın yaratılma amacı, Bitcoin değerlenmesinde eğer kritik bir noktaya ulaşılırsa, bunu önceden saptayabilmek ve takipçilere anında bilgi vermek. Böylece büyük bir düşüş öncesinde kriptopara sahipleri BTC’lerini paraya çevirebilir ve zarar görmekten kurtulabilirler. Yapay zekayı geliştiren ekibin üyelerinden Saad El Hajjaji, şahsi olarak Bitcoin’in geleceği konusunda ümitli olduğunu iletiyor. Proje ekibindeki herkes bu kanıyı taşımıyor olabilir ama hepsinin bu dijital paranın başına neler geleceği konusunda meraklı olduğu kesin.

Şu anda dijital paralar çok büyük bir ilgi görüyor, bu da değerlenmesinde büyük rol oynamakta. Tüm yatırımcılar gidişatı olumsuz etkileyebilecek bir kırılma noktası hakkında ilk elden bilgi sahibi olmayı epey değerli bulacaktır. Asıl önemli olan bu yapay zeka gerçekten de bunu yakalayabilecek beceride mi? Ekip gelecekte diğer kriptopara birimlerine de destek verebilecekleri bilgisini aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.