btbilgi

New York’ta yaşayan evsiz insan sayısı, 2012 yılından bu yana yüzde 40 oranında artmış. Gothamist sitesinin verdiği bilgiye göre ABD Evsiz Hizmetleri Departmanı bir gecede 3 bin 892 evsiz birey raporlamış. Bu rakam 2016’da 2 bin 794 iken, şu anda 1.000 kişiden fazla artmış durumda. Bu grubun çoğalmasında uygun fiyatlı konut eksikliği ve yanlış kira düzenlemeleri gibi sebepler verilmekte. New York merkezli tasarım stüdyosu Framlab ise bu soruna etkili ve yaratıcı bir çözüm getirdiğine inanıyor.

New York şehrinin evsizleri için altıgen kapsül evlerFramlab binaların penceresiz yanlarına iskeleler inşa etmeyi ve bunlara da altıgen biçimli modüler bölmeler monte etmeyi önermekte. Bu projenin ismi ‘Homed’ (‘Ev’lendi) ve şehrin konut yapılabilie alanı gittikçe azalırken, geriye kalan “dikey arazi”den yararlanacak. Şirket bu kavram ile, New York’un boşta duran bina yanlarını kastediyor. İnşaatlar şekil değiştirirken boş kalan yan duvarlar, kullanılmayan yüzlerce dönüm arazi anlamına gelmekte.

New York şehrinin evsizleri için altıgen kapsül evler

Framlab’in altıgen kapsül ev tasarımında, her bölmenin bir kişiyi rahatça barındırabilmekte. Bu modüllere duvarın yan cephesine ilk olarak inşa edilecek iskele üzerindeki merdivenlerle ulaşılacak. Kapsüllerin kendileri kolay üretilir, kolay inşa edilir ve gerektiğinde kolay sökülür biçimde tasrlanmış. Modüler evlerin içeriye bakan yüzünde gerekirse kilitlenebilecek bir kapı ve dış yüzünde ise barınan kişinin güneş ışığı alabilmesi için istendiğinde karartılacak akıllı cam bulunuyor. Kapsüllerin dış yüzeyleri biraraya getiririlip dev bir reklam panosu olarak da kullanılabilir. Bu da bina sahipleri için bu konsepti çekici kılmanın pratik bir yolu.

New York şehrinin evsizleri için altıgen kapsül evler

Framlab web sitesinde “Bu tasarım geleneksel evsiz barınaklarının sağlayamayacağı bir çok şeyi sağlamakta. Evsiz kişiler için özel bir yaşam alanı, güvenlik ve kendine saygı gibi” diyerek kişisel faydalarını da açıklamakta. Stüdyo ‘Homed’ projesinin yaratıcılığına ve parlak hedeflerine rağmen, evsiz kalan insanlar sorununa çözüm olmadığını da belirtiyor. Bunun daha çok çözümün parçası olan bir araç olarak görülmesi gerektiğini aktarmaktalar. Ayrıca projenin sadece New York çapında uygulanması yeterli de değil. Başka şehirlere de yayılması ve organize bir çalışma haline gelmesini umut ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.