btbilgi

Rüzgar enerjisi dünya çapında en hızlı gelişen sektörlerden biri. En büyük problemi ise rüzgar santrallerinin üretim ve montajının çok zor olması. Dünya çapında rüzgar türbini gövdeleri 80-100 metre arasında yükseliğe sahip. Bunun da üzerine kanat uzunluğu eklenince, epey büyükbir yapı elde ediyorsunuz. Bu inşaatın en sıkıntılı noktası ise 80 küsur metrelik gövde parçalarının kara yolu ile santral alanına taşınması.

Eğer gövdeler santralin kurulacağı alanda inşa edilebilseydi, çok daha yüksek rüzgar türbinlari inşa etmek mümkün olabilirdi. Daha yüksek türbinler ise santrallerin daha yoğun ve sert rüzgara erişmesi, böylece de verimlerinin artması anlamına geliyor. Kaliforniya kökenli bir şirket olan RCAM Technologies, buna bir çözüm bulduğuna inanıyor. Kaliforniya Enerji Komisyonu’ndan (CEC) bu alanda çalışmak için 1,25 milyon dolarlık bir fon alan firma, rüzgar türbini gövdelerini bir üç boyutlu yazıcı tekniği ile üretmek niyetinde.

RCAM Technologies firmasının hayali, 140 ila 170 metrelik rüzgar kuleleri inşa etmek. Bu kulelerin üst yarıları geleneksel yöntemlerle imal edilecek ve santral inşa alanına taşınacak. Asıl önemli olan, alt kısmın güçlendirilmiş beton materyalleri ile yerinde inşa edilmesi. Firmanın ‘reinforced concrete additive manufacturing’ olarak tanımladığı bir üç boyutlu yazıcı tekniği ile, kuleler en geniş çemberden başlayarak giderek yükselen bir şekilde, özel çimento bileşimi kullanan yazıcı bir robot tarafından üretilecek. Kulenin alt yarısının bu yöntem ile bir günde inşa edilebileceği tahmin ediliyor.

Firma ‘Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın (National Renewable Energy Laboratory – NREL) performans/maliyet modellerinden yola çıkarak bu kulelerin performans farkını hesaplamış. 140 metre yükseklikte bir kule daha kuvvetli rüzgar seviyesine ulaşağı için, orta hızda rüzgarların olduğu bir bölgede yüzde 20 daha fazla elektrik üretebilecek. RCAM Tecnologies şu anda bu fikri gerçeğe çevirebilmek için gerekli iş ortaklıkları üzerine çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.