btbilgi

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz hafta sonu, Çin’in internet düzenleyicisi ‘Cybersecurity Administration of China’nın (CAC) bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, buradaki App Store uygulama mağazası hakkında bilgiler verdi. Çin şu anda Apple için üçüncü en büyük pazar durumunda. Her ne kadar popüleritesi çok yüksek de olsa, ortalama fiyatları her sene hızla düşen ve özellikleri güçlenen yerli Android ürünleri ile sıkı bir çarpışma halinde. Fakat ülkedeki iPhone meraklıları sayesinde, uygulama geliştiriciler kendilerine ideal bir ortam yakalamış durumdalar.

Cook’un verdiği bilgilere göre Çin’de 1,8 milyon adet App Store uygulama geliştiricisi bulunmakta. Çinli geliştiriciler şimdiye kadar 16,93 milyar dolar (112 milyar Yuan) gelir elde etmiş durumdalar. Bu rakam App Store’dan şimdiye kadar elde edilmiş toplam gelir olan 70 milyar doların yaklaşık dörtte biri.

Her ne kadar Çinli uygulama geliştiricilerin keyfi yerinde olsa da, ülkeye dışarıdan uygulama satmaya çalışan yabancı geliştiriciler aynı şekilde düşünmüyor. Reuters bir haberinde Çin hükümeti yetkililerinin Apple’dan yüzlerce uygulamayı App Store’dan kaldırmaları talebini aktarıyor. Bu uygulamaların çoğu, Çin hükümetinin uygun bulmadığı mesajlaşma veya VPN servislerinden oluşmakta. Bu türden servisler Çin’in sıkı internet kontrolü için problem yaratma potansiyeline sahipler. Mesela popüler video ve sesli konferans uygulaması Skype hem App Store, hem de başka online uygulama mağazalarından kaldırılmış durumda.

Reıters ayrıca Tim Cook’un 2017 içinde defalarca Çin’e ziyaretlerde buluduğunu ve Başkan Xi Jinping ile görüşmeler yaptığını da hatırlatmakta. Apple bu sene içinde Çin’e ait bulut verilerini ülke içinde bir iş ortağının altyapısına taşıdığını belirtmişti. Firma ülkedeki varlığını ve rekabeti sürdürebilmek için, Çin hükümetinin tüm isteklerine boyun eğmek durumunda gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.