btbilgi

Başlıbaşına bir sosyal medya devi olan Instagram, geçtiğimiz Eylül ayında 800 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Son dört ayda 100 milyonluk bir artış gözlemlenmiş ve 2018’de toplam aktif kullanıcı rakamının 1 milyara çıkması beklenmekte. Her gün aktif olan kullanıcı sayısı ise 500 milyon civarında. Ama bireysel kullanıcıların dışında platformun kurumsal kullanıcıları da hızla artmakta. Kasım sonu itibarı ile verilen bir raporda kurumsal kullanıcı sayısı dünya çapında 25 milyon olarak ifade edilmekte.

Kurumsal kullanıcı sayısının 2017 Temmuz ayında 15 milyon adet olduğu düşünülürse, Instagram’ın bu konudaki memnuniyeti daha iyi anlaşılabilir. Verilen bilgiler arasında, bireysel kullanıcıların yüzde 80’inin en az bir adet kurumsal hesabı takip ettikleri de var. 200 milyon kullanıcı ise her gün ez az bir kurumsal hesabı ziyaret ediyorlar. Ayrıca kurumsal hesap ziyaretlerinin üçte ikisi, o hesabı takip etmeyen yeni meraklılardan gelmekte. Bunların hepsi biraraya gelince, küçüklü büyüklü tüm markaları memnun eden bir yükseliş grafiği anlamına geliyor.

Resmi Instagram blog sayfasındaki açıklamada “Kurumsal hesaplar, paylaştıkları zengin görsel içerik sayesinde kullanıcılar ve takipçileri ile çok verimli bağlantılar kuruyorlar. Müşterileri ile daha önce mümkün olmayan bir yakınlıkta iletişime geçebiliyorlar. Platformumuz markalara eşi benzeri bulunmaz bir dijital etkileşim fırsatı sağlamakta” deniliyor.

Instagram 25 milyon kurumsal kullanıcıya evsahipliği yapıyor

Danışmanlık ve araştırma firması ‘Morning Consult’un 2017 içinde yayımlanan bir rapouna göre, platformda yer alan ABD kökenli küçük/orta ölçekli kurumların üçte biri, işlerini Instagram sayesinde ayağa kaldırdıklarını belirtmekteler. Firmanın bu sene gerçekleştirdiği başka bir araştırmada ise yine küçük ölçekli şirketlerin yüzde 45’i satışlarını Instagram yolu ile arttırdıklarını itiraf ediyorlar.

Bu gelişmelerin güzel bir yanı ise, kurumsal müşterilerin yakında yeni pazarlama ve raporlama araçlarına sahip olacak olması. Platform kurumsal müşterilerine kendilerini daha başarılı şekilde ifade edebilmeleri için bir dizi araç ve ipucundan oluşan bir paket sunmuştu. ‘Business Insights’ araçları ise kurumların hesaplarını raporlayabilmelerini ve işlerindeki gelişimi kolaylıka görebilmelerin isağlayan bir başka araç seti. Bunlara birkaç hafta içinde yeni özellikler ekleniyor olacağı bilgisi de, blogda resmi olarak verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.