btbilgi

Berkeley Üniversitesi’nin yeni bir dersi var, bu derste öğrenciler birer hacker gibi davranmayı öğreniyorlar. ‘Cyberwar’ adı verilen bu ders, öğrencileri uygulamalar ve web sitelerindeki açıkları bulma yönünde eğitiyor. Üzerinde uğraşılan uygulamalar ve web siteleri devlet kurumlarından bankacılık ve alışveriş sitelerine kadar değişebilmekte. Bu alanda eğitim alan kişiler gelecekte sibergüvenlik alanında çalışmak için ilk adımlarını atmış oluyorlar.

Dersi veren Profesör Doug Tygar, amaçlarının öğrencileri hacker kafasına sokarak sitelerin ve uygulamaların zayıflıklarını göstermek olduğunu söylüyor. Böylece bu öğrenciler ileride güvenlik sektöründe çalıştıklarında daha sıkı önlemlere sahip, açıkları olmayan uygulamalar ve servisler üretebilecekler.

Bu ders için ünlü Whitehat hacker organizasyonu HackerOne ile ortaklık yapılmış. HackerOne bünyesinde barındırdığı sibergüvenlik uzmanları ve iyi niyetli hacker görevlileri ile çeşitli şirketlere güvenlik hizmetleri sunmakta. Cyberwar isimli derste öğrencilerin bulduğu her güvelik açığı HackerOne’a raporlanıyor. Bazı ciddi açıklar farkedilirse, öğrencileri para ödülü bile alabiliyorlar. Öğrencilerin çoğu projelerinde HackerOne’ın iş ortağı olduğu şirketlerin ve devlet kurumlarının sitelerini, çeşitli açıkları bulabilmek için inceliyorlar.

Araştırma firması Cybersecurity Ventures bir raporunda 2021 yılında dünya çapında 3,5 milyon sibergüvenlik uzmanına daha ihtiyacımız olduğunu belirtmiş. Bu türden özel eğitim veren sınıflar bu açığın kapatılmasında işe yarayabilir. Ne yazık ki Berkeley Üniversitesi gelecek döneminde bu dersi tekrar yapmayacak. Tygar bu sınıfın bir deneme olduğunu, şimdilik devam etmeyeceğini ama tekrarlamak istediğini de belirtiyor. HackerOne yöneticilerinden Ted Kramer ise bu türden derslere büyük ilgi gösterdiklerini ve daha fazla üniversitede uygulandığını görmek istediklerini iletmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.