btbilgi

IAB Avrupa’nın IHS Markit işbirliğiyle hazırladığı ‘AdEx Benchmark 2017’ ilk yarı raporu yayınlandı. Rapora göre Avrupa dijital reklam pazarı 2017’nin ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 büyüme göstermiş durumda. Bu rakam geçen seneki 20,2 milyar Euro’dan, bu seneki 22,2 milyar Euro’ya yükselmiş. Raporda en dikkat çekici bilgi ise, dijital reklam yatırımlarındaki büyümenin neredeyse tamamının mobilden ve video reklamlardan kaynaklanması.

Rapor mobil reklam gösteriminin yüzde 45,9 büyüdüğünü, masaüstü reklam gösteriminin ise yüzde 1,4 küçüldüğünü ifade ediyor. Arama motoru reklamcılığı yüzde 12,8 büyürken, mobil reklamcılık ise yüzde 41,4 büyümüş. Mobilde gösterilen reklam pazarı 7 milyar Euro’ya ulaşmış ve diğer tüm formatları geride bırakmış. Bu durum IAB CEO’su Townsend Feehan tarafından, tüketicilerin ne kadar hızlı şekilde mobil ortamlara kaydığını gösteren önemli bir işaret olarak yorumlanıyor. Ayrıca markaların mobilin gücünü gittikçe artan bir biçimde kullandıkları da belirtilmekte.

Online video reklamcılığının ise 1,7 milyar Euro’ya ulaşarak, toplam gösterimin yüzde 20’sine eriştiği ifade edilmekte. IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından yayınlanan son ‘Programatik Pazar Büyüklüğü Raporu’nda da önemli yer verilen video reklamcılığı, yüzde 155 büyüyen Programatik Satın Alma içinde önemli bir yere sahip olarak gösterilmiş.

‘AdEx Benchmark’ yarı yıl raporu display reklamcılığın yüzde 13,1 büyüyerek, yüzde 12,8 büyüyen ‘arama motoru’nu geride bıraktığını göstermekte. Display reklamcılık 8 milyar Euro’luk hacmiyle, toplam online reklamcılığın yüzde 37’sini alıyor. Arama motoru reklamcılığı ise toplamın yüzde 48’ini alarak hala lider durumda. Display reklamcılık bölgelere göre de değişiklik gösterebilmekte. Orta ve Doğu Avrupa’da yüzde 16 büyürken, Batı Avrupa’da yüzde 12,6 büyüyor. Rapora göre CEE bölgesi genel olarak dijital yatırımlarda yüzde 15,9 büyürken, daha olgun bir pazar olan Batı Avrupa’nın büyüme oranı ise yüzde 10,9 seviyesinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.