btbilgi

Batarya ürtimindeki gelişmeler ve maliyet düşüşleri olmasaydı, kimse havacılıkta elektrikli araçların kullanılabileceğine şans vermezdi herhalde. Şu anda dünya çapında birçok küçüklü büyüklü havacılık ve mühendislik firması elektrikli uçak tasarımları yapıyor. Ama asıl paranın döndüğü ve bakış açısının değişmesi gereken yer büyük firmalar. Airbus firmasının Rolls-Royce ve Siemens ile yeni ortaklığı, elektrikli yolcu uçaklarını biraz daha gerçek kılabilir.

Airbus’dan yapılan resmi açıklamada ‘E-Fan X’ ismi verilen yeni bir hibrit teknoloji prototipinden bahsedilmekte. Bu tek koridorlu yolcu uçağının dört gaz türbin motorundan biri 2 MW gücünde elektrikli bir motor ile değiştirilecek. Çeşitli denemeler ve güvenlik testleri aşamalarından sonra, batarya maliyetleri düştükçe uçağın ikinci bir motorunun daha elektrikli versiyon ile değiştirilmesi sözkonusu. Bu proje sektör uzmanları tarafından, şimdiye kadar havacılık alanındaki en önemli “elektriğe geçiş” atılımı olarak kabul edilmekte.

Yeni hibrit Airbus tasarımında elektrikli motor standart

Airbus CTO’su Paul Eremenko konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “E-Fan X projesi elektrikli uçak fikrini yakın gelecekte gerçeğe çevirmek için atılacak ilk adımımız. Bu alanda daha önce çalışmalar yapmış Cri-Cri, e-Genius, E-Star ve E-Fan gibi geliştiriciler bu yolun oluşmasında önemli isimler. Biz de bu markaların denemelerinden çeşitli dersler çıkardık. En son olarak da Siemens ile gerçekleştirdiğimiz ‘E-Aircraft Systems House’ projesi bizim için çok önemli. Bunların hepsi tek koridorlu bir hibrit yolcu uçağını güvenli, verimli ve düşük maliyet ile meydana getirmeye yarayacak. Havacılığın geleceği için hibrit-elektrikli motorları mümkün bir teknoloji olarak görüyoruz.”

Avrupa Birliği’nden çıkan “Flightpath 2050 Vision for Aviation” (Havacılık için Uçuş Planı 2050 Vizyonu) hedefi de bu konuda büyük bir motivasyon kaynağı. Bu hedefe göre havacılık sektörünün 2050 yılına kadar karbondioksit (CO2) salınımlarını yüzde 75, nitrojen oksit (NOx) salınımlarını yüzde 90 ve ses kirliliğini yüzde 65 azaltmaları öngörülmekte. Bu hedef gerçekleşirse hem uçaklar daha verimli ve daha sessiz, hem biletler daha ucuz, hem de atmosferimiz daha temiz olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.