btbilgi

Otomobil üreticilerinin başka markaların araçlarını alıp, söküp ters mühendislik yapması yeni bir şey değil. Fakat Mercedes-Benz’in ana firması olan Daimler bunu yapmak için yasadışı ve gizli bir yöntem kullanmış. Firma bir otomobil kiralama şirketinden bir Tesla Model X almış. Bunu uzun süre testlere maruz tutmuş, komple sökmüş, geri monte etmiş ve iade etmiş durumda.

Daimler’in elektrikli otomobil alanında lider sayılan Tesla’nın araçları ile ilgilenmesi çok normal. Ayrıca kendileri de yakında yeni Mercedes EQC isimli SUV modelini piyasaya sürecekleri için, Tesla Model X ile bu  kadar yakından ilgilenmesi de normal. Çünkü Model X halen dünya çapındaki tek seri üretilen elektrikli SUV örneği.

Alman dergisi Spiegel’in yayınladığı haberde anlatıldığı kadarı ile, Daimler bir Model X satın almak için Tesla’ya başvurmamış. İkinci el bir araç da satın almamış. Araç kiralama şirketi Sixt aracılığıyla bir Bavyera çiftinden bir Model X kiralamış. Bahsedilen çift birkaç haftalığına tatile çıkmış ve Model X arabalarını da ek gelir için Sixt’e kiralama amaçlı teslim etmiş. Bu araç da Mercedes-Benz’in ana şirketi olan Daimler’e kiralanmış.

Mercedes bu Model X aracı kiralamış, yoğun testlere tabi tutmuş. Almanya’nın Stuttgart şehirinin yakınındaki Sindelfingen test pistinde epey süre denemeler yapılmış. Bu testlerin arasında sadece hızlanma, frenleme veya maksimum hız değil, aşırı ısı ve titreşim testlerinin de bulunduğundan bahsediliyor. Ayrıca firma arabayı Stuttgart’dan yola çıkıp, İspanya’daki Barselona şehrine kadar sürmüş ve uzun yol testleri de yapılmış.

Ama büyük ihtimalle en önemli nokta şu ki, Mercedes aracın sahibinden veya Sixt’den izinsiz şekilde arabayı komple sökmüş, tüm parçaları incelemiş ve geri monte edip araç kiralama şirketine iade etmiş. Sixt firması bu tür bir kullanımın kiralama sözleşmesine aykırı olduğunu belirtiyor. Araç sahiplerine bu durum mümkün olan en uygun şekilde telafi edilmiş. Sixt ayrıca Daimler’in araca verilen zararı maddi şekilde ödemesi gerektiğini de açıklamış. Maddi tazminatın 5 rakamlı bir ödeme olacağı tahmin edlmekte. Firmanın neden Tesla’dan veya ikinci el pazarından bir araç almadığı ve böyle el altından bir yönteme başvurduğu konusu ise özellikle kafaları karıştırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.