btbilgi

Denizler de neredeyse güneş kadar sonsuz bir enerji kaynağı olarak gösterilmekte. Fakat iki enerji üretim yöntemi arasında önemli bir fark var, dalga enerjisi için genelde denizin zorlu şartlarına dayanıklı bir yapı gerekiyor. Güneş enerjisi panelleri ise göreceli olarak daha az zahmet istiyor ve sadece hava şartlarına dayanmak durumunda. Yine de denizden elde edilecek enerjinin güneşe göre daha yüksek olduğu yerlerde, sağlam bir temiz enerji alternatifi olabilir.

Wave Swell Energy isimli şirket de dalga enerjisi alanında çalışanlardan biri. Geliştirdikleri teknik aslında yeni değil ama varolan bir tekniğin optimize edilmiş hali. Çoğu dalga enerjisi platformu hem giden, hem de gelen dalgadan faydalanmak için çift taraflı hareket mekanizmaları kullanır. Bu şekilde verimin daha yüksek olacağı varsayılmakta. Ama bu yöntemde enerjiyi üreten motorlar daha karmaşık ve problemli olabiliyor. Firmanın tekniği ise dalganın tek yönünden faydalanıyor.

Firma CEO’su Tom Deniss ürettikleri sistemi “büyük beton mağaralar” şeklinde tanımlıyor. İnşa edilen dalga enerjisi üretecinin içinde bir boşluk alan var. Dalga ile su yükseldiğinde bu bölmenin içinde bir basınç oluşmakta. Bölmenin tepesineki valfler de artan basınç ile açılıyor. Valflerin bağlı olduğu motor da tek yönlü dönerek devamlı elektrik üretebiliyor. Dalga düşerken ters yönde vakum etkisi ile valfleri kapatıyor, bu da sistemin başa dönmesini sağlamakta. Bu tekniği artı yanlarından biri hareketli parçaları azaltarak maliyet ve bakım masraflarını düşürmesi. Ayrıca firma bu tekniğin benzer dalga santrallerine göre yüzde 120 daha verimli olduğunu iddia ediyor.

Wave Swell şimdiye kadar bu teknolojiyi kullanan santral denemelerini kapalı ortamda tamamlamış durumda. Gerçek dünyadaki ilk denemeler Tazmanya’daki King Adası’nda gerçekleştirilecek. İlk tesis 200 kW kapasitesinde olacak ve adanın daha sakin dalgalı doğu kıyısında kurulacak. Bu santral 2018 sonuna kadar kurulup çalışmaya başlatılacak. Sonraki aşamada ise hedef, adanın güçlü dalgalara sahip batı kıyısında 1 MW kapasiteli daha büyük bir santralin kurulması.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.