btbilgi

ABD kökenli Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan (National Renewable Energy Laboratory – NREL) çıkan bir ürün, gelecekte tüm evlerin pencerelerinde yer alabilir. Fotovoltaik cam üzerine çalışan bir ekip, yüksek seviye günışığı ile karşılaştığında şeffaftan opak moda geçen ve elektrik üretmeye başlayan bir prototip geliştirmiş.

İnşasında mucize materyal Perovskite kullanılan bu camın maksimum verimi yüzde 11,3 olarak saptanmış. Yani bir kez opak hale gelip enerji üretmeye başladığında, üzerine düşen güneş ışınlarının yüzde 11,3’ünü elektriğe çevirebilmekte. Ekibin yaptığı 5 adet farklı fotovoltaik cam prototipleri arasında ortalamanın ise 10,3 olduğu belirtiliyor. Bu akıllı camın bir diğer önemli becerisi ise, opaklaştıkça dışarıdan gelen ısıyı engelleyip, takıldığı yerleşim biriminin ısıtma ve soğutma masraflarını düşürmesi. Bu alandaki tasarrufun, ideal koşullarda yıllık olarak yüzde 80’i bulabileceği de not edilmiş.

Fotovoltaik camın çalışma prensibi, ‘Nature Communications’ jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makalede anlatılmış. Bu açıklamaya göre cam aşırı ısınmadığı sürece, ara katmanda bulunan metalik ‘halide perovskite-methylamine’ bileşimi dağınık formda duruyor. Bu da camın normal şartlarda yüzde 68 oranında şeffaf olmasını sağlıyor.

Fotovoltaik cam ile hem elektrik üretin, hem de evi soğutun

Aşırı güneş ışınımı sonucunda cam ısındıkça bu katmandaki bileşimin yapısı değişiyor ve moleküller birbirine tutunuyorlar. En üst ısı seviyesinde camda sadece yüzde 3 şeffaflık oluşuyor, yani opak moda geçiyor. Opak modda da elektrik üretimi başlıyor. Akşam oldukça veya güneş azaldıkça fotovoltaik cam yüzeyindeki ısı düşüyor ve bileşim tekrar yapı değiştirip normal haline dönüyor. Böylece tekrar şeffaf cam durumu elde ediliyor.

Ekip henüz camdaki verim düşüklüğü üzerine çalışmaya devam ediyor ama sonuçlar umut verici. Bir başka araştırmanın sonuçlarına göre, güneş enerjisi üreten camlar ile elde edilecek elektrik ABD’nin tüm enerji ihtiyacının yüzde 40’ını tek başına karşılayabilir. Ama bunun için tüm binaların camlarının minimum yüzde 5 verim seviyesinde olması gerekli. Bu performansın yakalanması için ABD çapında toplamda 5 ile 7 milyar metrekare arası akıllı fotovoltaik cam monte edilmesi gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.