btbilgi

BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, 2017’nin başlarında Mars’da ilk uluslararası koloninin 2117’ye kadar kurulacağını duyurmuştu. Dünyanın dört bir yanından biliminsanlarının katılı ile gerçekleşmesi planlanan proje, insanların Mars’a seyahat etmesini ve yerleşmesini mümkün kılacak teknolojilerin geliştirilmesini öngörüyor. Kurulması planlanan fütüristik şehrin üç boyutlu bir versiyonunu, sanal gerçeklik sayesinde daha şimdiden gezebilirsiniz.

Tüm sanal gerçeklik gözlükleri ile deneyimlenebilecek Mars yolculuğunda gezegene yeni inmiş bir ziyaretçinin gözlerinden görüyorsunuz. Küresel bir gezgin aracın içinde Mars’ın çeşitli endüstriyel ve madencilik alanları geziliyor. Sonra da ilk Mars şehri ‘City of Wisdom’ (Bilgelik Şehri) ve içindeki bilimsel yerleşim alanları inceleniyor. Gezi sırasında 360 derece etrafınıza bakabilir, çok bacaklı büyük maden robotlarını ve dev Mars kubbesini görebilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu yöndeki planları, 2021’de fırlatılacak bir Mars gezgin aracı ile başlayacak. Ayrıca Eylül ayında Dubai Medya Ofisi’nin yaptığı bir açıklamaya göre, çölde Kızıl Gezegen’e kurulacak yerleşim yerleri ile ilgili denemeler ve araştırmalar yapılacak özel bir simülasyon üssünün de inşa edileceği açıklandı. Bu üste gelecekteki kolonide kullanılacak gıda, enerji ve su sistemleri geliştirilecek.

Mars’a ayak basmak için BAE ile yarışanlar da az değil. Başta ABD’nin NASA kurumu, uzay/havacılık teknolojisi teknolojisi devleri SpaceX, Boeing ve Lockheed Martin’in dışında, Çin hükümeti ve ‘Mars One’ gibi özel girişimler de bu alanda çalışmalar yapmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.