btbilgi

Arkadaşlarla tatile gitmek, doğru kişiler biraraya geldiğinde çok keyifli olabilir. Bu tür toplu tatillerde en can sıkıcı şeylerden biri kimin nereye ne kadar para ödeyeceği konus. Airbnb sayesinde en azından artık konaklama ödemelerinizi tatilcilere otomatik şekilde bölmek mümkün olacak. Firma bu özelliği kullanıma açarak, dünya üzerinde konaklama masrafını tatilcilere eşit şekilde bölme imkanı sağlayan ilk online servis oldu.

Fikir 2016’nın sonunda CEO Brian Chesky’nin tüketicilere Twitter üzerinden şu soruyu sorması ile başladı: “Airbnb’den 2017’de en çok beklediğiniz özellik nedir?”. Bu soruya en çok verilen cevaplardan biri grup ödemeleri özelliğiydi. Firma bunun üzerine gerekli çalışmaları yapmış.

O zamandan beri deneme aşamasında olan grup ödeme sistemini 175 ülkeden, 44 para birimi kullanan 80 bin farklı grup test etmiş durumda. Bu özellik gerçekten çok işe yarıyor çünkü Airbnb’nin yaptırdığı bir araştırmaya bakılırsa, grup olarak seyahat etmeyi karar verenlerin yüzde 38’i ödenmesi gereken paranın bir kısmını alamamış. Bunların içinde yüzde 43’ü grup yolculuklarında kendilerine ödenmemiş parayı en az 1.000 dolar olarak belirtiyor. Grup gezilerini organize etmeye çalışan bireylerin beşte üçü, her seferinde eksik ödeme yapan birileri için 500 ile 1.000 dolar ekstra harcadığını iletmekte.

Sistem şöyle çalışıyor: Geziyi organize eden kişi Airbnb üzerinden mekan rezervasyonunu yapıyor. Grup ödemesi seçeneği sayesinde rezervasyon 72 saat boyunca aktif kalıyor. Bu süre içinde geziye katılanların hepsinin kendilerine gelen uyarı ile ödemelerini tamamlaması gerekli. Aksi takdirde rezervasyon iptal ediliyor. Bu sayede organizatör kişi de eksik ödemesi olan kişileri rahatça dürtükleyebilir ve ödemelerin önden tamamlanmasını sağlayabilir. Eğer oyunbozan birileri olursa da tatil hayallerini unutabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.