btbilgi

Otonom araçların makine görüş ve analiz sistemleri yalnızca mükemmel yol koşulları için tasarlanamaz. Tıpkı insan şoförler gibi bu sistemlerin de her türlü hava ve yol koşuluna hazır olması, yağmura, çamura veya kara karşı hazırlıklı olması gerekir. İşte Rus yazılım devi Yandex de kendi kendine giden taksi prototipini, ilk kez geçtiğimiz hafta sonu karlı ortamda denedi. Denemelerde özel donanımlı Prius model araç prototipleri kullanıldı ve test sırasında toplamda 300 kilometrelik otonom sürüş gerçekleştirildi.

Hava koşulları arasında kar özellikle otonom araçlar açısından en zorlusu olarak kabul edilmekte. Çünkü hem kaygan yüzey ile sürüşü zorlaştırırken, bir yandan da yol işaretlerini maskeleyerek navigasyon sistemlerinin kafasını karıştırabilmekte. Bu nedenle de otonom arabaların test sürecinde en önemli adımlardan biri. Yandex otonom araç projesini 2017’nin Mayıs ayında duyurmuştu. Araçlarında özel tasarlanmış donanım ve yazılım kullanmakla beraber, sensör sistemlerinin pazarda bulunabilecek ürünlerden tercih edildiği bilgisi verilmişti.

Yandex.Taxi otonom sürüş projesinin yöneticisi Dmitry Polishchuk, “Bir süredir kış için algoritmalar hazırlıyorduk. Geçen hafta sonu da gerçek dünyadaki testlerimiz sayesinde bu çalışmaların ilk kez sonuçlarını aldık” diyor. Polishchuk araç prototipleri için ilk kar testinin sorunsuz geçtiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bilgisayar görüş algoritmaları kar yağarken ve yol yüzeyini kaplarken düzgün çalışacak şekilde özel olarak ayarlanmalı. Araç hız modunu seçerken kaygan yüzeyin dikkate alınması gerekiyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisinin bu tür durumlar için güvenilir olduğundan emin olmak adına, bütün kış boyunca testlere devam edeceğiz.”

Yandex kendi kendine giden araç prototiplerini henüz kamuya açık yollarda denemiş değil. Henüz araçların insan şoförlerle etkileşimi test edilmedi. Bu da karşılaşacakları en büyük meydan okuma olacak. Firma gelecek yıl halka açık yol testlerine başlamayı umduğunu belirtiyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle ülkedeki otoyolları ile ilgili yasaların düzenlenmesi gerekli. Çünkü Rusya şu anda kamuya açık yollarda otonom araçların kullanılmasına izin vermemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.