btbilgi

Mars başta olmak üzere Güneş Sistemi’ndeki farklı gezegenlere çeşitli araçlar yollayıp duruyoruz. Bunların dünya dışındaki zorlu koşullara dayanabilmeleri ve uzun ömürlü olmaları için her seferinde daha sağlam şekilde üretilmeleri gerekiyor. Özellikle de farklı arazilerde uzun yolculuklar yapması gereken NASA rover (gezgin) araçlarının bu özelliğe ihtiyaçları var. NASA araştımacıları bu türden araçlar için hiç patlamayacak özel bir tekerlek tasarımı geliştirdiler.

NASA’dan rover araçlara asla patlamayacak tekerlek teknolojisi

Malzeme mühendislerinin ilham kaynağı ise Ay’a gönderilen buggy türü aracın video görüntüleri olmuş. Ekip orijinal konseptteki metal tekerlekler ve çelik yaylardan yola çıkıp, malzeme bilimindeki yenilikleri tasarıma uygulamış. Sonuçta ortaya çelik yerine nikel-titanyum alaşımından yapılmış yeni bir metalik tekerlek çıkmış. Bu alaşım deforme olmanın tam tersine, aldığı herhangi bir etkiye atom seviyesinde yeniden düzenlenerek tepki verebiliyor. “Hafıza alaşımı” diye de bilinen bir türe dahil olan yeni materyal, Dünya’da kullanılmak üzere tasarlanmamış, çünkü atmosferdeki aşırı sürtünme yapısını darbelerden daha çabuk bozabiliyor.

Mars’a gönderilecek rover araçların zorlu testlerden geçmeleri ve belli ön koşulları sağlamaları gerekiyor. Öncelikle her türlü zorlu arazide, taşlı ve çukurlu yerlerde sorunsuz ilerleyebilmeleri zorunlu. Mars’a indirilmesi gereken her yarım kiloluk ağırlık, ekstra 30 bin dolara mal oluyor. Yani araçların inanılmaz hafif materyallerden inşa edilmeleri lazım. Çok uzun süre görev yapacak kadar enerji gerekli, yani nükleer veya güneş enerjisi kullanan bir model ideal. Ayrıca -120 dereceden 30-40 derecelere kadar çok hızlı değişebilecek ısılara karşı da dayanıklı yapılmaları önemli.

NASA’dan rover araçlara asla patlamayacak tekerlek teknolojisi

Bu yenilikçi materyalin gelecekte Dünya üzerinde kullanım potansiyeli de mevcut. Bu tekerlek tasarımına yeni özellikler verebilecek yeni alaşımlar da çıkması mümkün. Belki de bu türden alaşımlar patlamaya dayanıklı yeni nesil lastiklerin üretilmesine faydalı olabilir. Lastik üreticisi Michelin de değiştirilmesi gerekmeyecek özel bir tekerlek konseptini piyasaya sürmüş durumda. Şimdilik sadece traktör gibi arazi araçları için sunulmuş ama gelecekte normal araçlar için de kullanılabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.