btbilgi

Amazon Web Services sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve üç boyutlu uygulamalar yaratabilmesini sağlayan yeni hizmeti Sumerian’ı tanıttı. Sumerian sayesinde gerçekçi sanal ortamlar, 3D nesneler ve animasyonlu karakterler olşturulabiliyor. Sumerian üzerinden geliştiriciler bunların birbirleriyle ve kullanıcılar ile nasıl etkileşime gireceğini de belirleyebiliyor. Hazırlanan tüm karakterler ve ortamlar mobil cihazlarda, VR/AR gözlüklerinde veya web üzerinde servis etmek mümkün.

Amazon Sumerian’da oluşturulan VR ve AR uygulamaları Google Daydream, HTC Vive ve Oculus Rift gibi özelleştirilmiş cihazlarda çalıştırılabilecek. Ayrıca AR destekleyen iOS akıllı telefonları dahil olmak üzere WebGL veya WebVR grafik sistemlerini destekleyen tüm tarayıcılarda da sunulabilecek. Sistemi kulanmak için herhangi bir yazılım yüklemek veya ön ödeme yapmak gerekmiyor. Geliştriciler sadece üç boyutlu nesneler için kullanılan depolama alanına ve yaratılan sanal ortamlara erişmek üzere oluşturulan trafik hacmi üzerinden para ödeyecekler.

Sumerian VR/AR geliştirme sistemi ile çeşitli sektörlerden müşterilere eğitim simülasyonları, yenilikçi online alışveriş deneyimleri, sanal ev veya gezi turları gibi uygulamalar yaratmak mümkün. Artırılmış gerçeklik uygulamalarına eklemek için ileri seviye animasyonlu karakterler de oluşturulabilmekte. AWS AI hizmetleri aracılığıyla bu karakterleri meydana getirmek ve istenilen uygulamalar entegre etmek, benzer başka çözümlere göre daha kolay olacak.

Gerçekçi sanal ortamlar oluşturmak, 3D modelleme, çevre tasarımı, animasyon, ışıklandırma efektleri, ses düzenleme gibi işlemler için çoğu zaman uzman becerisi gerekiyor. Ayrıca birden fazla aracın ve programın da devreye girmesi gerekebiliyor. Ayrıca VR veya AR uygulamaları her büyük donanım sağlayıcısının farklı cihazlarına göre dönüştürülmek ve dağıtım yöntemlerine uymak zorunda. Sumerian sisteminde ise amaç geliştiricilerin bu alanları profesyonel kalitede, kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmaları. Bunun için web tabanlı bir düzenleyici kullanılıyor, alandaki nesnelerin ve karakterlerin eylemler karşısında nasıl davranacağını denetleyecek mantığı oluşturmak için de görsel bir komut dosyası aracı sunulmuş.

Sumerian sistemi aynı zamanda AWS’nin yapay zeka destekli Lex ve Polly altyapılarından da faydalanıyor. Mesela yarattığınız 3D karaktere Polly ile metinler yazıp, Lex aracılığı ile gerçekçi şekilde okunmasını sağlayabilirsiniz. Lex’in otomatik konuşma tanıma ve analiz sistemi ile kullanıcıların söyledikleri anlamlandırılabilir ve karakter karşılığında mantıklı cevaplar verecek şekilde programlanabilir. Yani kullanıcılar karakterinize bir soru sorduğunda cevap vermesini sağlayacak alt sistemler de sağlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.