btbilgi

Robot teknolojileri konusundaki lider firmalardan biri olan Toyota, uzaktan kontrol alanında çıtayı yükseltecek yeni bir sistem tanıttı. T-HR3 kodlu üçüncü nesil insansı robotlarında kullanılan bu sistem, kullanıcının robotu eski modellere göre çok daha hassas şekilde yönetmesini sağlayabiliyor. “Master Maneuvering System” (Ana Manevra Sistemi) denilen bu yöntem, hem kullanıcının giydiği kıyafetteki hassas sensörler, hem de robottaki hassas elektrik motorları sayesinde gerçek olabilmiş.

Robotun kullanıcısı uzaktan kontrol sisteminde el, kol ve bacak hareketlerini algılayıp iletecek bir düzeneği idare ediyor. Bu düzenek kullanıcının olduğu yerde yürüme hareketlerini T-HR3 model robota gerçek zamanlı olarak aktarmakta. Kullanıcının üst gövdesine giydiği mekanizma kol hareketlerini ve ellerine giydiği eldivenler ise el/parmak hareketlerini birebir robotun tekrarlamasını sağlamakta. Operatörün düzeneğindeki 16 ana kumanda noktasından giden veriler, robotun 29 beden parçasının servo motorlarla doğru ve ince yönlendirilmesine imkan veriyor.

Kullanıcının robotu daha başarılı idare edebilmesi için bir de sanal gerçeklik destekli görüş sistemi eklenmiş. Robotun kafasındaki stereo kameraların gördüğü her şey, anında operatörün taktığı VR gözlüğünde gösteriliyor. Böylece uzaktan kontrolde bir hata olmaması sağlanıyor. Yeni kontrol sistemi insanlar ve robotlar arasındaki mesafeyi azaltmak için planlanmış. Ana kullanım alanı ise tehlikeli koşullarda çalışılması gerektiğinde insanı bu tehlikeden uzak tutup, robot aracılığı ile zorlu operasyonları gerçekleştirebilmek.

Fakat bu sistemin tek kullanım alanı tehlikeli ortamlar veya felaket alanları değil. Evde yaşlıların bakımı, hastanelerde doktorlara ve hemşirelere fiziksel yardım, inşaatlarda ağır yüklerin taşınması ve gökdelenlerdeki montaj işleri, hatta uzaydaki tamirler gibi birçok farklı konuda görev yapabilecek. Toyota T-HR3 model robot ve “Master Maneuvering System” 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenecek Uluslararası Robot Fuarı 2017’de halkın ziyaretine sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.