btbilgi

Çağımızın mucize materyallerinden grafen, şimdi kendine lityum-iyon bataryaların içinde de yer bulmuş durumda. Samsung’un ‘Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü’nda yapılan çalışmalarda, lityum-iyon bataryaların içindeki enerji depolayan hücrelerin içine “grafen topu” katmanı eklenmiş. Bu eklemenin, bataryaların kapasitesini yüzde 45 artırma ve şarj sürelerini de 5 kata kadar hızlandırma ile sonuçlanacağı belirtiliyor.

En yeni akıllı telefonların bazılarında hızlı şarj özelliği bulunmakta. Ama yine de ne kadar hızlı şarj olursa olsun, bu cihazlar bile 1,5-2 saatten önce tam dolmuyorlar. Eğer Samsung’un geliştirdiği teknoloji işe yararsa, 90 dakikalık bir telefon şarj süresi rahatlıkla 18-20 dakikaya inebilir. İşin ilginç kısmı, bu yeni grafen eklentisi enerji hücrelerinin ömrünü de azaltmıyor. Araştırma ekibi yeni bataryanın 500 kere şarjdan sonra bile yüzde 78 oranında şarj koruma özelliği olduğunu saptamış. Görünüşe bakılırsa grafen topu kaplaması bataryanın anot ve katot yüzeylerini hem koruyor, hem iletkenliğini artırıyor, hem de şarj tutarlılığını güçlendiriyor.

Samsung’dan grafen ile 5 kat daha hızlı telefon şarjı

Teknolojinin henüz deneme aşamalarında olduğunu belirtmek gerekli. Yani Samsung’un bundan sonra ilk çıkacak telefonunda kullanılmayacağını tahmin edebiliriz. Bu süper hızlı şarj sistemini Galaxy S9 veya iPhone 11’de beklememek lazım. Fakat eğer testler beklendiği gibi ilerler ve seri üretim için yeşil ışık yakılırsa, birkaç yıl sonra şarjı çok hızlı dolabilen akıllı telefonlarımız olabilir. Lityum-iyon bataryaların kullanım alanlarını düşünürsek bu teknoloji sadece akıllı telefonlara değil, gelecekte elektrikli otomobillere bile yarayabilir.

Araştırma ekibi patent başvuırularını yapmış bile. Araştırma raporunu ve sonuçlarını ekibin ‘Nature’ jurnalinde yayımladığı bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.