btbilgi

1839 yılında Rusya’da keşfedilen bir maden olan Perovskite’nin kullanım alanları her sene genişliyor. Bir kalsiyum titanyum oksit minerali olması onu az bulunur yapıyor, biliminsanlarının ilgisini çeken en büyük özelliği ise yapısının çok kolay modifiye edilebilmesi. Keşfedildiğinden beri ABD, İsviçre, İsveç ve Almanya’da da Perovskite kaynakları bulunmuş. Ama hepsinde mineralin yapısı farklılıklar göstermiş, bu da farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olmasını sağlamakta.

Bu ilginç mineralin şimdiye kadarki en çok ilgi çeken özelliği güneş ışığını emip elektriğe çevirebilmesiydi. Dünya üzerinde farklı ülkelerde araştırma laboraturvarları Perovskite ile güneş panelleri üretme denemeleri yapmakta. Fakat şimdi biliminsanları yeni bir özellik daha keşfetmiş durumdalar. Bu da mineralin veri aktarmada terahertz spektrumunu kullanabilme yeteneği. Kullanılan mineral varyasyonu ise inorganik ve organik öğelerin bir bileşiminden oluşmakta. Bu bileşim veri iletimi için elektrik yerine ışık kullanmayı mümkün kılıyor.

Perovskite minerali interneti 1,000 kat hızlandırabilir

Veri aktarımında ışıktan yararlanmak yeni bir fikir değil, artık günlük hayatta evlerimizde bile kullandığımız fiber optik internet bağlantıları bu teknolojiden faydalanmakta. Perovskite madeninin veri aktarma özelliği ise kızılötesi ışık ve radyo dalga frekansları arasında (100 ile 10 bin gigahertz) bir yerde çalışıyor. Araştırmacılar katmanlar halindeki özel Perovskite ve halojen lambalar ile denemeler gerçekleştirmişler. Yapılan çalışmalara göre terahertz dalgalar mineral katmanlarından geçerken modifiye edilebilmekte. Denemelerde kodlanan veri normal bağlantıların 1,000 katı daha hızlı şekilde aktarılabilmiş.

Şimdiye kadar yapılan benzer dalga modülasyonu araştırmalarında pahalı ve yüksek güçlü lazerler kullanılmış. Bu yüzden bu teknik pek işe yarar gibi gözükmüyormuş. Ama özel bir Perovskite yapısı ve halojen lamba çözümü durumu tamamen tersine çevirmiş durumda. Hatta bu sefer araştırmacılar ışığın rengini değiştirerek birden fazla frekans üzerinden de veri aktarılabileceğini farketmişler. Yani hem 1,000 kat daha hızlı, hem de birden fazla kanaldan akan veri transferleri mümkün olabilecek.

Ne yazık ki araştırma ekibine göre bu buluşun pratik şekilde uygulanmasına yaklaşık 10 yıl var. Henüz ilk denemeler yapılmış ama bunun bilgisayarlarımızı ve internet ağlarımızı geliştirmesi için biraz daha bekleyeceğiz. Araştırma raporunu ‘Nature’ jurnalinde yayımlanmış bir bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.