btbilgi

Elektrikli diş fırçalarının en zeki olanı sahneye çıktı. Bu fırça sizin 2 dakika boyunca dişinizi fırçalamanızı garanti ediyor. Eğer yeterince fırçalamazsanız size kızabilir, ayrıca ağzınızın neresini eksik fırçaladığınızı da söyleyebilir. Çünkü Kolibree firmasının Ara isimli bu akıllı fırçası yapay zeka destekli. Çocukların yüzde 60-90 arası kadarında ve yetişkinlerin neredeyse tamamında diş çürüğü bulunan bir dünyada belki de yapay zekalı bir diş fırçası en çok ihtiyacımız olan şey.

Ara diş fırçasını akıllı telefonunuza Bluetooth aracılığı ile eşliyorsunuz. Siz dişinizi fırçalarken bu zeki fırça hareketlerinizi takip ediyor, hangi dişlerinize ne kadar vakit ayırdığınızı ve ne süreyle fırçaladığınızı sensörleri ile kaydediyor. Akıllı telefon uygulamasından tüm bu bilgileri ve daha fazlasını takip edebiliyorsunuz. Fırça hassas titreşim modeli ile diş etlerine de zarar vermiyor.

Hatta uygulama içinde, ağzınızın bir üç boyutlu modeli üzerinde nereleri ihmal ettiğinizi de görebilirsiniz. Az fırçaladığınız dişler sarı, iyi fırçaladığınız dişler beyazla gösterilmekte. Diş yüzeylerinizin ne miktarını temizlediğinizi yüzde oranı olarak da bilgi alıyorsunuz. Bunu bir oyuna çevirip, dişlerinizi yüzde 100’e kadar fırçalamayı amaçlayabilirsiniz. Arka planda çalışan yapay zeka size haftalık raporlar yollayarak bir nevi ağız hijyeni koçluğu yapıyor.

Yapay zeka küçüldü de diş fırçasına bile girdi: Kolibree Ara

Fırçanın kendisi çok hafif ve bataryası tam şarjla iki hafta kadar idare ediyor. Yani şarj ve temizlik ünitesini yanınızda taşımanıza gerek de yok. Kolibree firması Ara’yı tasarlarken hijyen konusunu iler teknoloji sayesinde daha eğlenceli ve kullanıcıları daha bilinçli hale getirmeyi hedeflemiş. Çocuklarınızın kullanımında ise akıllı telefon uygulaması çeşitli eğitici oyunlar ile onları diş fırçalamaya özendiriyor. 2017’nin başında düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda inovasyon ödülü alan Kolibree Ara cihazını, resmi sitesinden sipariş edebiliyorsunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.