btbilgi

Şu anda tüm büyük lojistik firmaları elektrikli araç opsiyonlarını gözden geçirmekte. Bir kısmı araç filolarına elektrikli kamyonları ve minibüsleri eklemeye başladılar bile. Peki herhangi bir aracın giremeyeceği bir şehir merkezi için ne yapabilirsiniz? Londra şehir yönetimi her türlü arabayı ve ticari aracı gittikçe artan bir dozda yasaklıyor. UPS firması da işler çok ciddiye binmeden bazı alternatif teslimat denemeleri yapmaya başlamış.

UPS’in araba giremeyecek Londra bölgeleri için çözümü, arkasında küçük bir treyleri bulunan bir elektrikli bisiklet. Bu fikir İngiltere hükümetinin başlattığı 10 milyon Sterlin yatırım fırsatlı bir program dahilinde ortaya çıkmış. Bu proje birçok farklı alandan firmayı ve kuruluşu biraraya getirmiş. Projenin amacı ise dönüşmekte olan şehir alanlarında lojistik hizmetlerinin de modern çağa ayak uydurması için çözümler geliştirmek. Bu projenin hedeflerinden biri de, yeni teknolojileri devreye sokarak şehir çapında yürütülen lojistik operasyonlarındaki maliyeti düşürmek.

Fernhay’in UPS için oluşturduğu ‘Low Impact City Logistics’ (Düşük Etkili Şehir Lojistiği) fikri, firmanın paketlerini Londra merkezinde elektrikli bisiklet yolu ile dağıtmak. Fikir Fernway’in liderliğinde ‘Skotkonung’, ‘Huddersfield Üniversitesi’ ve ‘Outspoken Delivery’ ortaklığı ile gerçeğe taşınmış. Bu bisikletler toplamda 200 kilograma kadar paketi hiç zorlanmadan taşıyabiliyor. Burada işin sırrı asıl itici gücün, yani motorun arkadaki treylerin altında bulunması. Yani bisikleti kullanan UPS görevlisi hiç pedal basmasa bile yükü rahatlıkla, sessizce ve çevreye zarar vermeden gerekli yere götürebiliyor.

Bu teslimat modelinde UPS’in taşıdığı paketler şehirdeki belli bir depoya büyük araçlarla taşınıyor. Oradan da aynı postacıların yaptığı gibi, belli rotaları gözeten dağıtım görevlileri paketleri sorumlu oldukları noktalara elle bırakmakta. Bu sistem Kasım ayında Londra’nın merkezinde denenmeye başlanmış. Yeşil teknolojiler, alternatif lojistik yöntemleri ve daha temiz şehirler oluşturmak için başarılı bir fikir olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.