btbilgi

Danışmanlık şirketi KPMG’nin, Harvey Nash ile birlikte bu yıl 19’uncu kez gerçekleştirdiği dünyanın en büyük Bilişim Teknolojileri (BT) sektörü liderlik araştırması, teknoloji dünyasındaki iş rollerinde kadın-erkek eşitliğinin ne durumda olduğunu da ele alıyor. 2017 yılı raporu BT liderliğinde kadınların hayli yavaş ilerlediğini ortaya koyuyor. Şirketlerdeki kadın BT yöneticisi oranı geçen yılki gibi yüzde 9’da kalmış. Büyük işletmelerde bu oran yüzde 11’e kadar yükselse de, küçük şirketlerde yüzde 8’e kadar düşebilmekte.

Kadın teknoloji lideri miktarı genelde düşük görünüyor ama araştırmaya katılanların yüzde 44’ü şirketlerindeki kadın-erkek çeşitliliği oranından memnun olduklarını da açıklıyor. Yüzde 35’i ise orandan memnun olmadıklarını ve bunu geliştirecek planlamalar yaptıklarını belirtmiş. Sadece yüzde 21’lik kesim tablodan kesinlikle mutlu olmadıklarını söylemiş. Araştırmaya göre çalışan cinsiyetindeki çeşitlilik işletmenin büyüklüğüne göre değişiyor. Bilişim bütçesi 250 milyon dolardan fazla olan şirketlerde istihdam edilen teknoloji lideri kadın sayısı, düşük bütçeli kuruluşlardakilerin yaklaşık üç katı olarak saptanmış.

Bilişim sektöründe erkek egemenliği devam ediyor

Araştırma bilişim sektöründeki başka bir gerçeği daha açığa çıkartmış durumda. Sektördeki oranları yüzde 10’u bulmasa da, kadın liderler maaş artışlarında erkeklerden daha avantajlı. Araştırmanın sonuçlarına göre geçen yıl kadın CIO’ların maaşları, erkek meslektaşlarına oranla daha yüksek olmuş. Maaş artışı alan kadın CIO’ların oranı yüzde 42 olurken, maaşı zamlanan erkek yöneticilerin oranı yüzde 32.

Bu sonucu yorumlayan KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk “Teknoloji odaklı kariyerde kadın oranı dünya genelinde artmıyor. Teknoloji sektöründe kadınlara karşı bir önyargı olduğundan söz edebiliriz. Nüfusun yarısının teknoloji sektöründe temsil edilmemesi çok anlaşılır bir durum değil. Bu gerçeğin farkına vararak yapılan girişimler, geleceğe dönük yatırımlar olsa da durum çabucak değişmiyor. Oysa sektörde az oranda temsil edilen kadınlar, bulundukları her görevde başarılarıyla konuşuluyor. Bu alanda önyargıları yıkmak, kilitleri kırmak gerekiyor. Türkiye teknoloji alanında kadın çalışan ve yönetici oranında pek çok ülkenin önünde yer alıyor. Birçok uluslararası teknoloji şirketi Türkiye ofislerinin liderlerini kadın yöneticiler arasından seçiyor ki bu ülkemiz açısından da son derece olumlu bir yaklaşım. Başka ülkelere örnek olması açısından Türkiye’deki bu başarılı uygulamaların daha da artması ve uluslararası arenada farkındalığın artırılması için öncülüğümüzü sürdürmemiz gerekiyor.” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.