btbilgi

Otomotiv firmaları artık sadece araba üretip satan birer kurum olmanın ötesine geçiyorlar. Elektrikli ve otonom araçlar gelişirken, onlarla beraber çalışanların da yeni becerilere sahip olmaları çok önemli hale gelecek. Bu durum şirketlerin rekabet gücü açısından kritik önem taşımakta. Yapay zeka ve büyük verinin son derece önemli bir rol oynadığını düşünen Audi, Udacity ile bir iş ortaklığına giderek “data.camp” isimli girişimi oluşturmuş.

Audi’nin “data.camp” girişimi, büyük veri ve yapay zeka odaklı bir ileri eğitim kampanyası. Bu programda farklı iş birimlerinin ihtiyaçları sistematik bir şekilde analiz edilerek, kapsamlı bir yetkinlik portföyü hazırlanmış. Eğitim süreci, programcılık tecrübesi bulunmayan yeni katılımcılara verilen, veri analizinin temelleri gibi giriş seviye programlarla başlayıp, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi konularda üniversite düzeyindeki kurslarla son buluyor. Büyük veri alanındaki eğitimler; ‘scrum’ yazılım geliştirme modeli, tasarım odaklı düşünme ve prototiplendirme gibi alanlar içeren ‘agile’ proje yönetimini de kapsıyor.

Katılımcıların kendi çalışmalarına ek olarak sunulan bu ileri eğitim kapsamında, Audi öğrencileri haftada 10 saat ders görecekler. Programı başarıyla tamamlayan çalışanlar, platformdan veri analisti veya makine mühendisliği gibi alanlarda “nano-diploma” almaya hak kazanıyorlar. Blokzinciri teknolojisi, üretimde optimizasyon için büyük boyutlu makine verisinin analizi, muhasebe süreçlerinde makine öğrenimi ve pilotlu sürüş moduna sahip otomobillerin geliştirilmesi, büyük verinin şirket içindeki başlıca kullanım alanları arasında yer almakta.

Şirketin başlıca eğitim ve ileri eğitim kanalı olan Audi Akademi, birçok farklı format yoluyla Audi çalışanlarının yaşam boyu öğrenimini destekliyor. Yerinde eğitimi dijital eğitimle birleştiren karma öğrenim modeli, yalnızca büyük veri kapsamında değil, genel olarak giderek önemini artıran bir yöntem. Örneğin mobil öğrenim bağlamında çıraklar, tablet bilgisayarlarını kullanarak, edindikleri bilgileri diledikleri her zaman ve her yerde pekiştirebiliyorlar. Audi lojistikle ilgili pozisyonlarda görev alan çalışanlarına sanal gerçeklik yardımıyla eğitim vererek, ambalajlama süreçlerine yönelik alıştırma yapmalarını sağlıyor. Başka ülkelerde görev alacak çalışanların dil eğitimleri ise, çevrimiçi topluluklar yardımıyla sağlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.