btbilgi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 9,1 milyar kişiye ulaşacağını öngörüyor, yani bugüne göre yüzde 34’lük bir artış. FAO’nun raporuna göre bu kadar büyük bir nüfusu beslemek için küresel gıda üretiminin 2050’ye kadar yüzde 70 oranında artması gerekiyor. Bu da küresel protein ihtiyacının karşılanması için yılda 200 milyon ton et üretilmesi anlamına geliyor. Bu üretimin toprakta yapılmasındansa, denizde yapılmasının olumlu bir etkisi olabilir. Bunun önemli adımlarından biri de, Ocean Farm 1 gibi devasa açık deniz balık çiftlikleri.

Toprak üzerindeki protein besiciliği yıkıcı çevresel sonuçlara yol açabiliyor. Hayvancılık sera gazı emisyonlarına büyük katkıda bulunmakta, ayrıca küresel toprak rezervlerinin azalamasına, arazi kalitesinin düşmesine ve su tüketimine sebep oluyor. Denizdeki protein üretimi, yani balık çiftçiliğinin ise kendince sorunları var. Kıyılardaki sıcaklıklar yükseliyor ve bu durum balık popülasyonlarına zarar vermekte. Ayrıca geleneksel balık yetiştiriciliğinin sahil sularında çevresel zararlara neden olduğu da kanıtlanmış durumda.

Balık çiftliğinde tam otomasyon, yüksek verim: Ocean Farm

Açık denizde balık çiftçiliği ise ideal bir alternatif gibi görünüyor. Derin ve uzak sularda yer alan balık çiftlikleri, yaban hayata veya doğal çevre ortamlarına zarar vermiyor. Fakat denizaşırı balık çiftlikleri hem çeşitli karasuları düzenlemeleri, hem de büyük bir açık deniz operasyonunun getirdiği sorunlar nedeniyle bugüne kadar sınırlı kalmış. Fakat bu konuda uzman SalMar firması ilk açık deniz balık çiftliği projesi Ocean Farm 1 ile bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Ocean Farm 1 balıkları beslemek ve izlemek için komple otomasyon yapabilen ilk denizaşırı balık çiftliği. SalMar’a göre çiftlik sadece 14 ayda 1,5 milyona kadar balığı olgunlaşatırabilmekte. Bu yüzer tesis, Çin kökenli Wuchang firmasının üretimi ve tanesinin maliyeti 300 milyon dolar. SalMar firması Ar-Ge çalışmaları ve projelendirilmesi tamamen kendilerine ait bu tesislerden 6 adet sipariş etmiş. Ocean Farm 1 yaklaşık olarak 110 metre genişliğinde, 68 metre yüksekliğinde ve 12 ölçeğinde bir depreme dayanacak şekilde inşa edilmiş. Toplam alanı 250 bin metreküp olan tesis, 100 ila 300 metre derinlikte sularda çalışabiliyor.

Ocean Farm 1 barındırdığı 20 bin’den fazla sensör ile tamamen otonom beslenme ve izleme yapmakta. Kendinden temizleme teknolojisine sahip 360 derecelik bir döner kapı ile donatılmış. Kapıdaki hareketli bölüm, çiftliğin ağına yapışıp birikerek balıkların sağlığına zarar verebilecek biyolojik kirliliği ortadan kaldırıyor. Tesisin balık sağlığı konusunda sürekli bilgi verebilen büyük veri bazlı bir analiz altyapısı da mevcut. İlk yüzer açık deniz balık çiftliği Norveç’in Trøndelag bölgesindeki Frohavet açıklarına taşınmış ve burada operasyonlarına başlamaya hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.