btbilgi

Yapay zeka insanları satrançta, Go oyununda ve TV bilgi şovu Jeopardy’de bile yenmeyi başardı. Yavaş yavaş bilgisayar oyunlarına da bulaşmaya başladıklar. Peki ya son zamanalrınd en trend elektrnoik sporlarından olan drone yarışları? Acaba burada insan pilotları yenmeleri mümkün mü? Google destekli bir NASA araştırma programı buna yanıt bulmaya çalışıyor.

NASA’nın Kaliforniya’daki JPL (Jet Propulsion Laboratory) tesisinde son iki yıldır üzerinde çalışılmakta olan bir yapay zeka, becerilerini gerçek bir profesyonel drone yarışçısına karşı test etme şansı yakaladı. JPL araştırmacıları isimlerini ‘Batman’, ‘Joker’ ve ‘Nightwing’ koydukları üç özel yapım drone üzerinde çalışmışlar. Google’ın desteği ile geliştirilen bilgisayar görüşü algoritmalarından faydalanan yapay zeka, tasarlanan engelleri mümkün olduu kadar hızlı ve düzgün şekilde geçmeye çalışıyor.

Uçan yarış drone araçları normalde saatte 130 kilometre hıza kadar çıkabilmekte. Ama JPL’nin bir depoda kurduğu özel pistte maksimum hızları 50-60 kilometreye kadar çıkabiliyor. Bu depoda düzenlenen karşılaşmada insan tarafını profesyonel drone yarışçısı Ken Loo temsil etmiş. Yarışma toplamda 10 turdan oluşmuş ve hem yapay zeka, hem de Loo’nun tur süreleri ölçülmüş. Haksızlık olmaması için her iki taraf da aynı drone modelini kullanmış. Sonuçlara bakıldığında yapay zekanın ortalama tur süresi 13,9 saniye, Loo’nun süresi ise 11,1 saniye olmuş.

Her ne kadar Loo’nu süresi kesinlikle daha iyi olsa da, yapay zeka kendi drone’unu insan rakibine göre çok daha düzgün ve sabit şekilde uçurabilmiş. Loo ise akrobatik hareketler ve heyecan verici dönüşlerle dikkat çekmiş. Loo’nun yarışla ilgili fikirleri sorulduğunda “Bu kesinlikle yarıştığım en dolu dolu ve sık engelli pistlerden biri. İnsan olduğum için dikkatim dağılabiliyor ve çabuk yorulabiliyorum. Böyle zorlu bir pistte yorulmaya başlayınca, 10 kere uçup öğrenmiş olsanız bile hatalar yapmaya başlıyorsunuz” diyor. Yapay zeka ise yorulmadığı için her turda drone’u aynı çizgide uçurmayı başarmış.

Proje lideri Rob Reid “Tasarladığımız yapay zeka drone’ları çok daha hızlı da uçurabilir. Bir gün makineleri profesyonel drone yarışlarında mücadele ederken göreceksiniz” şeklinde açıklama yapmış. Ama makine görüşü, yapay zeka ve drone teknolojilerinin birleşimi yarışmaktan fazlasına yarayacak. Mesela depolarda envanter sayımı veya felaket bölgelerinde akıllı arama kurtarma çalışmaları gibi yerlerde de göreceğiz. Hatta gelecekte uzay istasyonlarında veya Mars’da kullanılacak akıllı robotların ilk örneklerini bile görüyor olabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.