btbilgi

Büyük bir otomotiv şirketinin “Arabaları boşverin, bisikletler için şehirlere özel yollar kuralım” dediğini pek duymazsınız. Ama BMW’nin Şangay’daki teknoloji ofisinden tam da bunu söyleyen bir proje çıktı. “BMW Vision E³ Way” projesi insanların sıkışık trafikten uzaklaşıp, e-bisiklet ve scooter kullanmalarını özendirmeye niyetli. Bunu da şehirlerde özel ve güvenli bisiklet yolları tasarlayarak yapmayı hedefliyor.

BMW şehirler için özel e-bisiklet yolları ile trafiği çözecek

Çin’in Tongji Üniversitesi ile birlikte geliştirilen projede örnek olarak Şangay alınmış. E-bisiklet ve scooter kullanıcıları bu özel tasarlanmış yollar sayesinde şehrin her yerine güvenli şekilde gidebilecekler, çünkü otomobllerle aynı yolu paylaşmayacaklar. Bu yolların yükseltilmiş bölümlerinde üst kısım şeffaf koruyucu ile kapatılıyor ve klima sistemi çalışıyor. Tepesi kapatılmış bölümlerde güneş panelleri ve yağmur suyu toplama mekanizmaları da bulunacak. Bu yollardaki ortalama hız saatte 10 kilometre ve maksimum hız saatte 25 kilometre olarak belirlenmiş.

BMW şehirler için özel e-bisiklet yolları ile trafiği çözecek

Çin hükümeti son yıllarda hızla büyüyen şehirlerindeki trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği problemlerine çare bumaya çalışıyor. BMW de bunu bir fırsat olarak görüp bu projeyi sunmuş. E-bisiklet ve scooter’lar için özel yollar demek, hem insanların alternatif taşıma yöntemlerine özendirilmesi, hem de trafikten azalacak arabalar sayesinde daha az karbondioksit emisyonu salınımı anlamına geliyor. Projede ilk aşamada 20 kilometre uzunluğunda iki rota belirlenmiş. Bu rotalar hem insanların iş merkezlerine gitmesini kolaylaştıracak, hem de şehri gezen turistler için bir alternatif olacak. BMW bu rotalarda kullanılmak üzere e-bisiklet kiralaması da yapabilecek.

BMW şehirler için özel e-bisiklet yolları ile trafiği çözecek

BMW’nin Şangay’daki teknoloji ofisinden Dr. Markus Seidel, 2050 yılında Çin şehirlerinde toplamda 1 milyar insanın yaşayacağı tahminini hatırlatmakta. Seidel bu proje için “Bu bizim kendi Hyperloop’umuz” şeklinde açıklama yapmış. Seidel “Çin tüm dünyaya örnek olacak mobilite inovasyonlarının gerçekleştirileceği ülke olacak. “BMW Vision E³ Way” projesi de bunlardan biri. Çünkü şu anda bu tür yenilikçi çözümlere en çok ihtiyacı olan ülke Çin” diyerek konuyu özetliyor.

BMW şehirler için özel e-bisiklet yolları ile trafiği çözecek

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.