btbilgi

Dev bir veri hırsızlığı daha ortaya çıkmış durumda, bu seferki 2016’dan beri gizlenmiş bir olay. Bloomberg’in haberine göre popüler özel taksi firması Uber geçen sene bir sibersaldırıya uğramış. Hacker saldırganlar firmanın dünya çapındaki 50 milyon kullanıcısının ve 7 milyon şoförünün bilgilerini çalmışlar. Çalınan kişisel bilgiler arasında isimler, e-posta adresleri ve telefon numaraları da var. Ayrıca ABD’deki 700 bin şoförün lisans kayıtları da ele geçirilmiş. Ama kredi kartı bilgileri çalınmamış.

İşin kötü tarafı, Uber bu saldırıdan ve hırsızlıktan haberdarmış. Fakat bunu hemen yetkililere ileteceğine bir seneden fazla süre saklı tutmuş durumda. Ayrıca firma hackerlarla bağlantıya geçip, veriyi silmeleri ve bunu açık etmemeleri için 100 bin dolar ödeme de yapmış. O dönemde Uber zaten birden fazla kişisel hak ihlali davasıyla uğraşmakta olduğu için, bir de bu olayın herşeyin üstüne tuz biber olmasını istememiş denilmekte.

Firmanın 2017 Eylül ayında atanan yeni CEO’su Dara Khosrowshahi, konuyla ilgili resmi blog sayfasında bir açıklama yapmış: “Bunların hiçbirinin olmaması gerekiyordu, hiçbir mazeretim yok. Geçmişi silmem mümkün değil ama her Uber çalışanı adına şunu söyleyebilirim; geçmişte yaptığımız hatalardan ders aldık. İş yapış şeklimizi tamamen değiştiriyoruz”. Firmanın kurucu ortaklarından ve eski CEO’su Travis Kalanick bile bu olayı gerçekleşmesinden bir ay sonra öğrenmiş. Kalanick olayla ilgili hiçbir açıklama yapmaması ile dikkat çekiyor.

Salı günkü açıklamadan sonra New York Başsavcısı Eric Schneiderman bu hacking olayı ile ilgili bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ayrıca firmayı dev bir veri hırsızlığı olayı üzerine suçu ve kanıtları saklamadan büyük bir davanın beklediği bilgisi de verilmekte. Bu sibersaldırı sırsında Uber’in baş güvenlik şefi olarak görev yapmakta olan Joe Sullivan’ın ve yardımcılarından birinin işine son verildiği de resmi olarak yapılan açıklamalardan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.