btbilgi

Güneşten elde edilen enerji teknik olarak sonsuz ve başka fikirleri de tetikleme noktasında çok başarılı. ZeroMassWater isimli bir firma güneş panellerinden beslenen bir sistem ile havadan su elde eden ‘Source’ isimli cihazı geliştirmiş. Bu cihaz bir yoğuşturucu mekanizmaya bağlanmış güneş panellerinden oluşmakta. Panellerden alınan elektrik vantilatör ve yoğuşturucu yüzeyi çalıştırıyor, cihaz günde 5 litreye kadar temiz su üretebiliyor.

Her Source cihazının özel filtreli 30 litrelik bir deposu bulunmakta. Bakım ve tamiri çok kolay, ayrıca düzenli kontrol bile gerektirmiyor. Su ve hava filtrelerinin yılda bir, mineral filtresinin ise 5 yılda bir değiştirilmesi yeterli. Her cihaz bir yıllık garanti ile geliyor. Üretilen günlük temiz su miktarı iki kişilik bir evin içme suyu ihtiyacını rahatlıkla karşılamakta. Evde yaşayan kişi sayısı daha fazla ise birden fazla cihaz beraber monte edilip kullanılabiliyor. Elde edilen suda fluorid veya başka bir katkı maddesi bulunmadığı için insan sağlığına uygun.

Firmanın kurucusu ve CEO’su eski MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendisi Cody Friesen, dünyanın her yerinde yaşayan her insanın temiz suya erişebildiği bir gelecek hayal ettiklerini söylüyor. Geliştirdikleri cihazın fiyatı 2 bin dolar ve herhangi bir düz çatıya takılabilmekte. Üreticinin şişeli su fiyatlarına göre yaptığı hesaplar, Source’un parasını 5 yılda çıkartabileceğini göstermekte. Başka bir faydası da, 5 yılda tüketilecek yaklaşık 70 bin plastik şişeyi gereksiz hale getirmek. Yani hem bütçenize, hem de çevreye faydalı bir çözüm denilebilir.

ZeroMassWater’ın ‘hidropanel teknolojisi’ olarak tanımladığı bu cihaz şimdiye kadar ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Ekvador, Ürdün, Meksika ve Filipinler’de kurulmuş. Testleri tamamlanan Source’un artık geniş çapta satışına başlanmaya hazır. Cihaz 2018’in Ocak ayında düzenlenecek CES 2018 tüketici elektroniği fuarında halka gösterilecek. Ama daha şimdiden bir CES 2018 İnovasyon Ödülü adayı durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.