btbilgi

Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın ardından, Yeni Zelanda’dan ilginç bir haber geldi. Yeni Zelanda hükümetinin yeni bir İklim Değişikliği Bakanı atadığı ve özel bir vize için görüşmelerin yapıldığı açıklandı. Göreve başlayan İklim Değişikliği Bakanı James Shaw, Pasifik Adaları’nda yükselen okyanus suları yüzünden evlerinden olan ada yaşayanları için özel bir iklim mültecileri vizesinden bahsetmekte.

Küresel iklim değişikliği tüm dünya çapında sıcaklıkların yükselmesi ve kutuplardaki buzulların erime tehlikesini beraberinde getirmekte. Bu da okyanuslardaki su seviyelerinin artması ile sonuçlanacak bir süreç. Bu durumdan ilk etkilenecek olanlar kıyı şehirlerinde ve adalarda yaşayanlar. Kıyı şehirlerinde yaşayanlar ülkelerinin daha yüksek iç kesimlerine yerleşebilirler. Ama Pasifik Adaları’nda yaşayanların çoğu için kaçabilecek yüksek bir nokta bulunmayabiliyor.

Ada sakinlerinin gidecek daha yüksek noktaları olsa bile, bu sefer de yükselen tuzlu suların adalardaki temiz su kaynaklarına bulaşması ve içilemez kılması durumu sözkonusu. Yeni Zelanda İklim Değişikliği Bakanı James Shaw açıklamasında Pasifik Adaları ülkeleri ile bu durumun görüşüldüğünü ve eğer bu tehlike gerçek olursa uygulanacak özel bir iklim mültecileri vizesi için çalışmaların başlatıldığını aktarıyor.

Yeni Zelanda’dan iklim mültecileri için özel bir vizeReuters’e konuşan Shaw “Yapılabilecek şeylerden biri iklim mültecileri vizesi oluşturmak olabilir. Bu vize iklim değişmesi yüzünden evlerinden olan ve yer değiştirmek zorunda kalanalrın başvurması için düşünüldü. Bu fikri ortaya atmamızın bir sebebi var. Çevresel koşulların ekstrem hale gelmesi ve suların yükselmesi yüzünden yaşam alanları yokolan insanlar, Birleşmiş Milletler Mülteci Konvansiyonu dahilinde mülteci sınıfına sokulmuyorlar” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni Zelanda’nın komşusu Avusturalya da bu konuda birşeyler yapmak isteyen ülkelerden. Avusturalya dört yıl içinde Pasifik Adaları ülkelerine 226 milyon ABD doları kadar yardım yapacağını açıklamıştı. Ama iklim mültecileri vizesi gibi bir proje henüz önerilmiş değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.